Hrad Korlátka

image

Establishment date
pol. 13. storočia

Adress
Cerová,
Cerová

Description
Iné názvy:
Korlátsky hrad, Korlátko, Korlátky, Cerovský hrad, Konrádov Kameň, Korlathkeu (1324), Korlathkw (1399) Kunradstayn, Korlatowe Kameny (1443), Karlátkö, Korlát, Korlátkö, Cerovský hrad.
História:
Hrad vznikol pravdepodobne v polovici 13. storočia ako kráľovský s úlohou chrániť západné hranice uhorského štátu. Prvý raz sa spomína v roku 1289 ako majetok Ugrina. Významnejšiu úlohu zohrával v bojoch Matúša Čáka s kráľom Karolom Róbertom, pričom bol zrejme predmetom bojov, lebo ho v roku 1315 museli opravovať. Popri celom rade iných hradov, aj Korlátsky hrad daroval král Žigmund 1394 veľmožovi Stiborovi zo Stiboríc, po jeho smrti pripadol opäť korune. V roku 1445 ho odkúpil od Mikuláša Ujlaku vicebán Oswald z Bučian. Hrad patril jeho potomkovi, potom Nyáryovcom, neskôr majetkové čiastky dedili Apponyiovci, Pongrácovci Labšianskovci a Motešický. K hradu patrili Trstín, Prievaly, Jablonica, Hlboké, Osuské, Lieskové a Kropo. Bol obývaný do začiatku 18. storočia (v roku 1740 bývalo na hrade už len niekoľko hajdúchov a väzni), kedy sa panstvo presťahovalo do nového kaštieľa v podhradí.
Exteriér :
Hradné budovy sa v stredoveku sústredili do nepravidelného priestoru horného hradu s gotickým jadrom, ktorý bol na východnej strane uzavretý malým nádvorím. V polovici 15. storočia ho opevnili oveľa väčším vonkajším predhradím, situovaným v nižšej časti zastavaného terénu. Vstup do hradu bol v rovnom múre cez most na oporných pilieroch, z vnútornej strany ho chránila vežová stavba, ktorá pokračovala budovou na juhu. Opevnenie v druhej polovici 16. storočia znovu zosilnili. Od 18. storočia je hrad v rozpade.
Súčasný stav :
V lesnatom zarastenom teréne sú badateľné zvyšky obvodových múrov horného hradu a súvislejšie úseky dolného opevnenia, tvoriace siluetu hradu z diaľkových pohľadov. Torzo veže a palácov napovedá o mohutnosti pôvodných múrov a päta veže nabáda k úvahám o tom, že spodná časť okrúhlej veže bola opevnená výstupkom zvaným aj brit, ktorý bol natočný smerom na útočníkov aby odrážal prípadné strely do strán. Veža bola najpravdepodobnejšie kruhová.
Historky o hrade:
Hlboko pod hradom je údajne ukrytý poklad. Dostať sa k nemu nie je ľahké. Hlavne musí záujemca vlastniť peračinový kvet. Aj to nie hocikedy. Kvet musí držať v ruke na sv. Jána, no najlepšie je na pravé poludnie Bielej Soboty.
Jedna partia z Cerovej sa pokúsila dostať k pokladu na Veľký Piatok, počas omše. Skôr ako tak urobili nechali si vysvätiť kriedu. Hrôza a des sa ich zmocnili krátko po vstupe do chodby. Začuli ohromujúci rachot a tak rýchlo urobili okolo seba kriedou kruh, ktorý pokropili svätenou vodou. V chodbe sa zjavil veľký rozzúrený čierny býk.
Stále behal okolo hľadačov pokladu, pričom kopal do strán a šialene reval. Chlapi v návale hrôzy zahodili náradie a dali sa na útek snažiac si zachrániť si holý život. Do chodby sa už z Cerovej nikto nikdy neodvážil vstúpiť.

Back


Top