Čo si si navaril, to si aj zjedz

Folklórne súbory Máj a Žito spolu s deťmi z FS Máj pozývajú na spoločný program Čo si si navaril, to si aj zjedz o ľudovej hudbe, tanci, speve a zvykoch pri príprave jedál, ktorý sa uskutoční v sobotu 16. marca 2019 o 18.00 h v Dome umenia.

Folklórny súbor Máj bol založený v roku 1996 pri Gymnáziu Pierra de Coubertina v Piešťanoch manželmi Jánom a Viktóriou Horňákovcami. Jeho meno pochádza zo speváckeho zboru Máj, ktorý vznikol pri Gymnáziu v 1970-tom roku a fungoval až do obdobia 90-tych rokov.

Členovia súboru sú študenti, ale aj pracujúci nadšenci rôzneho veku, ktorí sa snažia svojim umením uchovávať a propagovať ľudové tradície a zvyky Slovenska. V súčasnosti má súbor okolo 35 členov a pozostáva z tanečnej, speváckej a hudobnej zložky. Pri FS Máj pôsobí aj detský súbor, ktorý prezentuje detské hry, zvyky a tančeky detí v minulosti.

Folklórny súbor Žito pôsobí pri Hotelovej Akadémii Ľudovíta Wintera v Piešťanoch od roku 2012. Odvtedy sa aktívne a s chuťou zapája do kultúrneho života v Piešťanoch. Spolu s členmi FS Žito, dvadsiatimi nadšencami pre slovenský folklór, ste mohli zažiť tradičné Vynášanie Moreny a vítanie jari, pripomenúť si Fašiangové obchôdzky, zabaviť sa na Dožinkových slávnostiach, či pobaviť sa pri scénickom spracovaní Veľkonočných zvykov v slovenskej rodine. Popri zvykoslovných akciách sa súbor venuje tiež organizovaniu živelných tanečných folklórnych večerov pre verejnosť a tiež prezentácii tradičnej regionálnej kuchyne, kde sa do povedomia dostalo svojimi chutnými čerešňovými haluškami, či taškami plnenými kozím syrom. V neposlednom rade sa súbor zameriava na tvorbu tancov z nášho aj iných regiónov. Spoločne už vytvorili a v originálnych krojových súčiastkach prezentujú choreografie Kataríny Agnetovej a Evy Záhumenskej z regiónov Myjava, Tekov, Horehronie, Liptov a Piešťansko.

Zdroj a foto: FS Máj

Top