Výstava ilustrácií akademického maliara Stanislava Lajdu

Srdečne vás pozývame na prehliadku novej výstavy knižných ilustrácií akademického maliara Stanislava Lajdu, ktorú môžete aktuálne vidieť v priestoroch Piešťanského informačného centra.

Stanislav Lajda absolvoval štúdium reštaurovania maľby na VŠVU. V súčasnosti sa venuje voľnej tvorbe, knižnej ilustrácii, reštaurovaniu maľby a pedagogickej činnosti na Strednej súkromnej umeleckej škole v Žiline.
Namaľoval mnoho obrazov. Známy je ako výtvarník s prívlastkom maliar šľachticov. Jeho obrazy sa nachádzajú v zbierkach šľachtických rodín v celej Európe. Po zničení múmie Žofie Bosniakovej vytvoril jej figurínu, ktorá leží v jej pôvodnej hrobke v kaplnke na Strečne.
Od začiatku 90. rokov sa venuje ilustrovaniu prevažne detských kníh, napríklad Rozprávka naboso alebo slimák Fezoj, Pes Celebes a mačka Kamčatka, Slávna päťka (21 dielov), Kysucké rozprávky, ale aj Levočské povesti, Najkrajšie oravské povesti, Povesti o slovenských liečivých prameňoch a kúpeľoch a mnohé ďalšie. Je nositeľom viacerých ocenení, jedno z nich získal za návrh slovenských euromincí, za obraz Láska a nenávisť získal cenu od talianskeho výtvarného združenia La Tavolozzo. Je tiež laureátom Ceny mesta Žilina.

Výstavu s názvom Kde bolo, tam bolo bude môcť v Piešťanskom informačnom centre vidieť do 30. septembra 2017.

Top