Adventný koncert

obrázok

Typ podujatia
koncert

Dátum, čas a miesto konania
04. 12. 2019 o 19.00 h Dom umenia Piešťany

UsporiadateľDom umenia Piešťany

Popis
Slávka Zámečníková, soprán

Štefan Bučko, recitátor

Spevácky zbor Lúčnica, zbormajsterka Elena Matušová

Slovenský komorný orchester, dirigent Walter Attanasi (Taliansko)

Po piatich úspešných ročníkoch vianočných koncertov v bratislavskej Redute a piešťanskom Dome umenia, ktoré usporiadala agentúra KAPOS CONCERTS v spolupráci so Speváckym súborom Lúčnica, sa organizátori dohodli zmeniť názov na adventný koncert, nakoľko sa koncerty konajú na začiatku adventného obdobia.

V minulých rokoch sa predstavili umelci ako Miroslav Dvorský, Andrea Vizvári, Simona Šaturová, Pavol Remenár, Katarína Ďurdinová, Dominika Hanko, Róbert Smiščík, Gustáv Beláček, Jana Kurucová, Martin Gyimesi, Ľubica Vargicová a Peter Mikuláš.

Sprievodnými telesami vianočných koncertov boli Slovenská filharmónia a Slovenský komorný orchester, čo s uvedenými poprednými slovenskými opernými spevákmi svedčí o ambícii organizátorov prinášať hudobné umenie na najvyššej úrovni.

Tohto roku pozvanie na adventný koncert prijala vychádzajúca sopranistická hviezda Slávka Zámečníková, ktorá bude hlavným hosťom koncertu. Sprevádzať ju bude Spevácky zbor Lúčnica, ktorý vystúpi aj v sólových číslach a Slovenský komorný orchester. Odznejú skladby od Benjamina Brittena, Johna Ruttera, Wolfganga Amadea Mozarta, Césara Francka a vybrané texty z Biblie či básní Milana Rúfusa a podobnej literatúry v podaní recitátora Štefana Bučka.

Slávka Zámečníková je naša vychádzajúca sopranistická hviezda, ktorá sa už úspešne presadzuje na prestížnych svetových scénach. Je laureátkou a absolútnou víťazkou viacerých významných medzinárodných súťaží. Aktuálnym úspechom je jej 3. miesto na svetoznámej medzinárodnej súťaži Hans Gabor Belvedere vo Villachu. Druhé miesto si odniesla z najväčšej medzinárodnej poľskej súťaže Stanisław Moniuszko 2019, ako aj z prestížnej nemeckej súťaže Bundeswettbewerb Gesang Berlin 2018. Zvíťazila aj v Medzinárodnej súťaži Accademia Belcanto 2018 v rakúskom Grazi, získala prvú cenu Hamburskej Komornej opery a Cenu festivalu Marie Callas v Sao Paole. V roku 2016 sa stala absolútnou víťazkou Medzinárodnej súťaže Antonína Dvořáka v Karlových Varoch.

Walter Attanasi je považovaný za jedného z najvšestrannejších dirigentov svojej generácie. Počas svojej bohatej umeleckej kariéry sa predstavil na najprestížnejších svetových operných a koncertných scénach a festivaloch. – spolupracoval s Teatro alla Scala v Miláne, Arena di Verona, Teatro di San Carlo v Neapole, Teatro dell´Opera v Ríme, Teatro Comunale vo Florencii, Opera Cagliari, Festival dei due Mondi v Spolete, s Musikvereinom a Konzerthausom vo Viedni, Štátnou operou v Hamburgu, s kórejským Seoul Arts Center, Teatro Colon v Buenos Aires, Rostropovich Foundation v Moskve, Opera de Bellas Artes v Mexico City, Rudolfinum Praha, Stavovským divadlom a Národným divadlom v Prahe, Národným divadlom v Brne, Národnou filharmóniou v litovskom Vilniuse, Operou v Budapešti, Operou Štátneho divadla v Pretórii a s viacerými prestížnymi koncertnými sálami v Japonsku. Vďaka svojmu všestrannému hudobnému nadaniu sa okrem dirigovania diel klasickej literatúry rovnako suverénne pohybuje i v oblasti iných hudobných žánrov – spolupracoval s jazzovými velikánmi ako sú Diane Reeves, Quincy Jones, Stefano Di Battista, Roberto Gatto, Danilo Rea, či Flavio Boltro. V roku 2004 na žiadosť prezidenta Talianskej republiky Carla Azeglia Ciampiho dirigoval novoročný koncert k päťdesiatemu výročiu televízie RAI v Palazzo del Quirinale, ktorý bol odvysielaný v priamom televíznom prenose a sledovalo ho 10 miliónov divákov. Vo februári 2005 prijal pozvanie dirigovať Haydnovo Stvorenie pri príležitosti 700-tého výročia založenia Sapienza University v Ríme, v roku 2008 dirigoval v Kráľovskej opere v Štokholme za prítomnosti švédskej kráľovskej rodiny Rossiniho Popolušku. V decembri 2013 prijal pri príležitosti 200-tého výročia narodenia Richarda Wagnera pozvanie do Vilniusu, kde spolu s Litovskou národnou filharmóniou uviedol koncertné predvedenie opery Tristan a Isoldaa taktiež oficiálny záverečný koncert litovského predsedníctva v Rade Európskej únie. Bol hudobným riaditeľom Todi Music Fest vo Virgínii (USA) a umeleckým projektovým riaditeľom Opery Africa v Pretórii – Johannesburgu. V rokoch 2011 – 2016 bol hlavným hosťujúcim dirigentom Filharmonického orchestra Bohuslava Martinů v Zlíne, v rokoch 2016 – 2018 hudobným riaditeľom Teatro dell‘ Opera Romana Craiova a v 2018 šéfdirigentom Oltenia Philharmonic Orchestra Craiova v Rumunsku a Craiova Jazz Festival. V súčasnosti je umeleckým riaditeľom festivalu Italia Arte Fest, Umbria Music Fest International a Jazz Spring Prague. V roku 2002 získal čestné občianstvo mesta Porstmouth vo Virgínii (USA). V roku 2019 mu prezident Talianskej republiky Sergio Mattarella udelil vyznamenanie „Cavaliere dell‘ Ordine della Stella d‘ Italia“ za prínos do sveta hudobnej kultúry.

Walter Attanasi pravidelne spolupracuje so slovenskými opernými sólistami, speváckymi zbormi a orchestrami, spolupracoval s Operou SND, Štátnou operou v Banskej Bystrici, Štátnou operou Košice, ŠKO Žilina a Štátnou filharmóniou Košice. Medzi mimoriadne úspešné projekty patrí uvedenie Liverpoolskeho oratóriaPaula McCartneyho na sérii koncertov v júli 2012, na jeho pozvanie vystúpili Spevácky zbor Lúčnica a Spevácky zbor mesta Bratislavy v rámci medzinárodného hudobného festivalu UmbriaMusicFest v rokoch 2012 a 2013 v Ríme a v Perugii. Na Kvetnú nedeľu v marci 2013 v spolupráci so Symfonickým orchestrom Slovenského rozhlasu a Speváckym zborom Lúčnica zaznelo pod jeho taktovkou v Katedrále sv. Martina v Bratislave Verdiho Requiem, ktoré zaznamenala a niekoľkokrát odvysielala RTVS.

Štefan Bučko
Na adventný koncert prijal pozvanie aj herec, recitátor a moderátor, člen Činohry SND, dva roky aj v pozícii riaditeľa, pedagóg na Divadelnej fakulte VŠMU. Štefan Bučko do SND nastúpil v roku 1981 hneď po absolvovaní štúdií herectva. Od roku 1990 pôsobí interne na VŠMU ako pedagóg Teórie javiskovej reči a umeleckého prednesu. Okrem hereckej práce a prednesu poézie sa venuje moderovaniu kultúrnych a spoločenských programov. Ďalšie info tu.

Vstupné: 15,- EUR a 17,- EUR / predaj vstupeniek v pokladni Domu umenia a cez www.ticketportal.sk

Späť


Top