Details - Piešťanské informačné centrumSK-LLO

Veranstaltungsart
Ausstellung

Datum und Uhrzeit der Unternehmen und Veranstaltungplatz
12. 10. 2021 - 12. 12. 2021 Piešťanská mestská galéria (Galéria MÓLO - Kolonádový most)

VeranstalterMestské kultúrne stredisko mesta Piešťany

Beschreibung
SK-LLO je dobrovoľné neziskové združenie ktorého základ tvoria traja členovia, Patrik Illo, Michal Illo a Aleksandra Stencel. Svoju aktívnu činnosť zahájilo v roku 2019, v ktorom organizačne zabezpečilo viaceré domáce a medzinárodné výstavné a tvorivé aktivity.
Na výstave v galérii Mólo predstavuje Patrik Illo najnovšie práce, v ktorých experimentuje s tradičnými sklárskymi technológiami tvarovania skla a výber z doterajšej- predovšetkým experimentálnej sklárskej dizajnérskej tvorby.

I. Prvá zo všetkých váz (Glass and Before Glass)
Kolekcia objektov-váz, ktoré sú zobrazené v stave vzniku - keď sa z beztvarej hmoty - materiálu stáva reálny objekt, ktorý práve nadobúda konkrétne tvary a funkcie... Čo určí výsledný tvar? Talent autora, remeselné schopnosti sklára - remeselníka? Móda? Historický kontext?

II. Miznutie (Alchýmia)
Inštalácia Miznutie vznikla ako dôsledok premysleného technologického postupu - klasickej technológie tvarovania vázy v drevenej forme. Opakovaným tvarovaním a vypaľovaním formy sa zmenila zakaždým, keď štruktúra a tvar vázy vyústili do anti-designového objektu. Výsledkom bolo, že inštalácia ukázala transformáciu / zmiznutie tvaru v čase. Zlatý efekt na povrchu objektov vznikol náhodne - ako výsledok chemickej reakcie pri tvarovaní v drevenej sklárskej forme.
Inštalácia je reakciou na rastúcu úzkosť súčasného sveta - je založená na pocite melanchólie, efemérnosti alebo vanitas, ktorý pripomína myšlienku smrti a pominuteľnosti života.

III. Vedľajšie vázy
Kolekcia objektov-váz, kde autor zamieňa funkciu predmetu a jeho dekorácie. Objekty v tvare váz sú vytvarované bez vnútornej dutiny - prázdneho miesta, a tým váza prestala napĺňať svoje poslanie ako nádoba pre kvety - našťastie dekorácia všetko zachráni! Je dostatočne dutá, aby sme do nej mohli vložiť kvet a aj trochu vody, nech žije ornament!
Aleksandra Stencel prináša najnovšie práce, experimentuje v nich s 3D technológiami pri tvorbe sklárskych foriem. Kombinuje najnovšie technológie s tradičnými postupmi. Klasicky fúkané sklo vs. digitálne formovanie, ručné deformovanie priemyselne vytvorených tvarov a štruktúr. Spájanie dvoch protiľahlých princípov, aj keď celkom legitímnych, do niečoho, čo možno nazvať ,,osobnou novou prírodou.”
A v neposlednom rade Michal Illo, dizajnér a architekt, celú inštaláciu povýšil inovatívnym prístupom pri tvorbe inštalačných prvkov, v ktorých autor skúma možnosti maximálneho konštrukčného zjednodušenia. Jednotlivé prvky stolu alebo police, držia pokope iba silou tlaku gravitácie, bez použitia lepidla alebo iného spojovacieho materiálu. Nenápadné, až neviditeľné, a práve preto brilantne “pochopené sklo“.

Trvanie výstavy: 12. 10. 2021 - 12. 12. 2021
Miesto výstavy: Galéria MÓLO, Kolonádový most, Piešťany
Otváracie hodiny: Ut - Pi: 10.00 - 18.00 h, So: 10.00 - 16.00 h

Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.