Mgr. art. Junek Dušan (1943)

obrázok

Narodený
26. 02. 1943, Piešťany

Pôsobnosť
Dunajská Lužná

Typ autority
Umelec (maliar, sochár...), Významný slovenský grafik a dizajnér, pedagóg, publicista, odborný konzultant, autor a organizátor akcií, projektov, výstav, čestný občan mesta Piešťany.

Citácia
Kornel Duffek: Piešťanské návraty Dušana Juneka. (Revue Piešťany, jar 2013., www.czechdesign.cz; www.skoladesignu.sk; www.logorevue.sk)

Životopis
Detstvo a mladosť prežil v Piešťanoch. Po absolvovaní piešťanského gymnázia študoval na Fakulte architektúry Slovenskej vysokej škole technickej (kde ešte zastihol profesora Emila Belluša, autora projektu piešťanského Kolonádového mosta). Potom pokračoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Už počas štúdií spolupracoval s viacerými novinami a časopismi. V časoch normalizácie mal za svoje karikatúry zákaz všetkých výstavných a publikačných aktivít, preto sa utiahol do Starej Ľubovne. Priestor pre tvorivé aktivity sa Junekovi naskytol až v druhej polovici 80. rokov. Naplno však mohol rozvinúť svoje tvorivé aktivity až keď otvorili hranice. V domácich a zahraničných súťažiach získal za grafické logá a komplexné grafické programy 15 prvých cien. V rokoch 1990 - 1993 bol prezidentom Asociácie grafických dizajnérov Slovenska, je iniciátorom a spoluzakladateľom International Trnava Poster Triennial - celosvetovej prehliadky umeleckého plagátu, 10 rokov bol viceprezidentom International Biennale of Graphic Design Brno (1990 – 2000), je autorom desiatok kultúrnych a umeleckých projektov a výstav s účasťou špičkových zahraničných umelcov. Od roku 1996 je čestným členom medzinárodného združenia špičkových grafikov a dizajnérov Brno Biennale Association. Rozsiahla je jeho odborná publikačná činnosť - je autorom vyše 100 odborných statí, esejí, článkov a umeleckých profilov tvorcov publikovaných v domácich a zahraničných odborných publikáciách. Pedagogicky pôsobil na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave a v rokoch 2001 - 2010 viedol Odbor grafiky vizuálnych komunikácií. Grafický dizajn prednášal i na Škole umenia a dizajnu v Bratislave. Zatiaľ je jediným Slovákom, ktorý sa stal laureátom najvýznamnejšieho svetového ocenenia v odbore vizuálneho dizajnu - ICOGRADA Achievement Award. Túto prestížnu cenu mu v roku 2002 udelila Medzinárodná rada asociácií grafického dizajnu v Bruseli za celoživotnú tvorbu a mimoriadny prínos pre rozvoj grafiky vizuálnych komunikácií a komunikačného dizajnu vo svete. V r. 1998 mu japonská vláda udelila ocenenie za enviromentálny plagát v súťaži 100 vybraných grafikov sveta poriadanej OSN v Kjóte, v r. 2005 ho International Bibliographical Centre v Cambridge zaradil do "TOP 100 Communicators"… Nezabudol však ani na svoje rodné Piešťany. V roku 2007 prišiel - už ako legenda slovenského grafického dizajnu - osláviť svoje 65. narodeniny výstavou v galérii Fontána. V r. 2013 sa stal Čestným občanom mesta Piešťany.

Odkazy

Ocenenia
Čestný občan mesta Piešťany

Top