Kamačay Jaroslav (1921 - 1998)

obrázok

Narodený
14. 04. 1921, Drahovce

Dátum a miesto úmrtia
29. 11. 1998, Piešťany

Pôsobnosť
Piešťany

Typ autority
Zberateľ historických bicyklov, spoluzakladateľ Veterán Car klubu.

Citácia
Osobnosti mesta Piešťany 2. 2004. (Piešťany: ProPolis, Mestská knižnica, 2004, s. 15.)

Životopis
Vyučil sa za písmomaliara a pozlacovača. Bol zakladateľom výrobného družstva Tvorba a spoluzakladateľom piešťanského Veterán car klubu, tvorcom unikátnej zbierky historických bicyklov, ktoré každoročne predvádzal počas Otvorenia letnej kúpeľnej sezóny v Piešťanoch. Jednotlivé kúsky svojej zbierky si sám opravoval, reštauroval, skladal. Táto vášeň pochádzala už z detstva, bol totiž synom fiakristu a fascinovalo ho vyzdobovanie koča, či jeho neustále opravovanie. Dodnes pamätníci vravia, že fiaker od Kamačayovcov bol vždy najkrajší. A nielen fiaker, ale aj fiakrista si potrpel na svoj zovňajšok
Vášeň opravovať, montovať a skladať držala Jaroslava Kamačaya od detstva. Nečudo, veď otec bol fiakristom a syna priam fascinovalo jeho vyzdobovanie či ustavičné opravovanie. A tak fiaker od Kamačayov, ktorý jazdil v Piešťanoch, bol svojho času najkrajší. No a fiakrista musel byť predpisovo oblečený - na hlave klobúčik, čierne paleto, kôň mal nad kopytami bandáž zo žltej látky s červenými krajmi. Neskôr pracoval ako lakovač, písmomaliar a pozlacovač u majstra, ktorý ho odborne zasvätil do tajov precíznych reštaurátorských techník a postupov. Keďže jeho skúsenosti a hlavne zručnosť v stolárstve, zámočníctve a precíznosť boli verejnosti známe, pracoval i pre grófa Pálffyho, ktorému reštauroval práve koče. Za podobným účelom si ho na bežné i zložitejšie opravy volával i gróf Leonardi z Banky pri Piešťanoch a gróf Zedwitz z Moravian nad Váhom.
Jedným z jeho najvzácnejším kusov bola rikša z r. 1920, za ktorú Jaroslav Kamačay získal tri ocenenia na stretnutí veteránov v Šumperku v r. 1990. Svoju zbierku prezentoval na veľtrhoch v Brne i na propagačných podujatiach vo Viedni. Viackrát získal prvé miesto v súťaži o najkrajší alegorický voz kvetinového korza súťaže Victoria Regia so svojou rikšou a historickými bicyklami.

Odkazy


Top