Gilad Amos (1951)

obrázok

Narodený
15. 11. 1951

Typ autority
bývalý generálny riaditeľ politickej sekcie ministerstva obrany štátu Izrael, jeho predkovia pochádzali z Piešťan

Životopis
Predkovia A. Gilada, starý otec Leopold Glück (nar. 1892) a otec Rudolf Glück (nar. 1923) pochádzajú z Piešťan. V roku 1944 sa rodina vysťahovala do mandátnej Palestíny, R. Glück žije v Haife.

Jeho rodičia pochádzajú zo strednej Európy – otec z dnešného Slovenska, matka z Poľska. Generálmajor Gilad strávil 30 rokov kariéry v armáde, vo vojenskej rozviedke a vo vysokých pozíciách na ministerstve obrany. Bol často tajným emisárom pre vyjednávanie s arabskými vládami. V roku 2008, počas politickej krízy, keď Izrael nemal vládu, o Giladovi denník Haaretz napísal, že je neviditeľným, skutočným vládcom zeme. Dnes Amos Gilad riadi Inštitút pre politiku a stratégiu (IPS) v Herzlii. (Zdroj: www.echoprime.cz; 11. 3. 2018)

Revue Piešťany o jeho návšteve Piešťan vo februári 2011:
Rodina sa však z dôvodu nástupu fašizmu počas druhej svetovej vojny z Piešťan vysťahovala do Izraela. Tam si zmenila meno na Gilad. Syn dostal meno po otcovi.
Po prvýkrát v živote Amos Gilad navštívil miesta, kde žil jeho otec a starý otec. S neskrývaným záujmom sledoval každé miesto, dom, ulicu, ktoré boli späté s jeho predkami. Na dom, ktorý kedysi vlastnil starý otec dokonca aj zazvonil domnievajúc sa, že nový majiteľ si bude na niekoho z rodiny pamätať.
S dojatím čítal mená židov vygravírované na mramorovej doske v pamätníku holokaustu sledujúc, či aj tam niekoho z tých, ktorých otec spomínal, nenájde. Tu sa stretol aj s rabínom Zevom Stiefelom.
Návšteva vyvrcholila na Kúpeľnom ostrove. V reštaurácii hotela Thermia Palace sa počas spoločného obeda s primátorom Remom Cicuttom, generálnym riaditeľom kúpeľov Klausom Pilzom i riaditeľom Balneologického múzea Vladimírom Krupom hovorilo aj o aktivitách predkov pána Gilada pre Piešťany. Starý otec, Leopold Glűck, bol riaditeľom piešťanskej filiálky I. Trnavskej banky. Okrem toho v máji 1938 bol zvolený za člena obecného zastupiteľstva Piešťan. Žiaľ, vojna ukončila akékoľvek ďalšie jeho plány v Piešťanoch. Napriek tomu rodina s láskou spomína na Piešťany. Amos Gilad sa lúčil so slovami: „Otec bude mať určite radosť, keď mu budem rozprávať o tom, čo som tu videl.“ Radosť je po hebrejsky GILAD.
(Fotografie sú z návštevy AG v Piešťanoch vo februári 2011 - archív Mesta Piešťany)


Top