Betlehemy sveta 3

Balneologické múzeum Imricha Wintera pozýva návštevníkov do svojej expozície vo Vila Dr. Liska na výstavu Betlehemy sveta 3, ktorá predstavuje výber zo zbierky betlehemov Viery a Jozefa Gruskovcov z Bratislavy.

Zbierať betlehemy v období pred rokom 1989, teda v období socializmu bolo ťažké. Situácia sa zmenila po roku 1989.  Jozefa Gruska precestoval množstvo krajín nielen v Európe ale i v Amerike, Afrike, Ázii aj Oceánii. Betlehemy získaval kúpou, darmi i systematickým vyhľadávaním tvorcov betlehemov a objednaním si betlehemu u konkrétnych tvorcov či ľudových umelcov. Dnes zbierka obsahuje stovky betlehemov zo všetkých kontinentov (okrem Antarktídy). V prvej časti výstavy sú vystavené betlehemy zo Slovenska, Čiech a Moravy. Potom nasleduje výber betlehemov z iných európskych krajín. Na ich tvorbu bola použitá nesmierna škála materiálov. Môžete tu obdivovať, napríklad Intuitský keramický blok z tvorby súčasného intuitského umelca, šúpoľový betlehem z Yucatánu v Mexiku, veľký keramický figurálny betlehem, bambusový betlehem – kompozícia v bambusovej dužine, brazílsky hlinený betlehem z nekolorovanej hliny, betlehem zo špecifického typu tekvičiek, typický látkový kolumbijsky betlehem i betlehemy z cesta.

Medzi ázijskými betlehemami sú zastúpené exponáty z Taiwanu, Číny, Tibetu a Nepálu (betlehemy z vlny a látok), betlehem z Kirgizska (betlehem s jurtou), z Japonska kde sú postavy svätej rodiny oblečené v tradičných japonských kimonách, betlehemy z Indie (napríklad tzv. Pečiatkový betlehem, betlehem s ručne vyrezávanými a maľovanými figúrkami v duchu tradičného ľudového umenia zo svätého mesta Varanásí a i.). Na výstave sú zastúpené aj betlehemy z veľmi vzdialených končín – Austrálie, Nového Zélandu či Filipín.

Výstava je prístupná do 28.februára vždy v pondelok - piatok od 8.00 do 12.00 h a 13.00 do 16.00 h a v nedeľu od 13.00 do 17.00 h.

Foto: Eva Drobná

Top