Blíži sa 64. music festival Piešťany

Historicky druhý najstarší hudobný festival na Slovensku - "music festival Piešťany (mfP)" otvorí svoj 64. ročník už v piatok 31. mája 2019. Toto významné kultúrne podujatie, ktoré od svojho založenia v roku 1956 kontinuálne trvá až po dnes, patrí k najprestížnejším sviatkom hudby na Slovensku. Hlavnými usporiadateľmi mfP 2019 sú Umelecký súbor Lúčnica - Dom umenia Piešťany, Mesto Piešťany, Oblastná organizácia cestovného ruchu Rezort Piešťany.

Festivalový výbor spolu s Umeleckou radou mfP 2019 pripravili bohatý program aktuálneho ročníka sľubujúci nezabudnuteľné umelecké i spoločenské zážitky na koncertoch, výstavách i filmových prenosoch. Hlavným leitmotívom tohto ročníka je pripomenutie si okrúhlych výročí umeleckých telies a osobností, ktoré formovali slovenskú hudobnú kultúru.

Festivalové dianie začalo tento rok netradične, už v marci, a to vo festivalovom pred termíne. Na pódiu Domu umenia vystúpil so slávnostným koncertom Symfonický orchester Vysokej školy múzických umení v Bratislave, ktorý si pripomenul 70. výročie založenia našej prvej vysokoškolskej umeleckej inštitúcie.

Oficiálne otvorenie festivalu bude v piatok 31. mája 2019, kedy presne o 19-tej hodine zaznejú zo schodiska Domu umenia úvodné fanfáry v podaní komorného zoskupenia vynikajúcich hráčov na lesný roh Corni di Bratislava. Po tomto slávnostnom otvorení bude pódium Domu umenia patriť Umeleckému súboru Lúčnica, ktorý sa predstaví v tanečno-hudobnom galaprograme nazvanom "Z tvorby prof. Štefana Nosáľa".

Oslávencami 64. ročníka mfP 2019 sú Gustav Brom Big Band pripomínajúci si v tejto sezóne 80. výročie svojej úspešnej existencie na hudobnej mape Európy. Swingový koncert orchestra zaznie 8. júna v Dome umenia. Polstoročnicu svojej existencie si pripomenie Štátna filharmónia Košice, ktorá vystúpi 15. júna 2019 vo veľkej sále piešťanského Domu umenia po vyše 35 rokoch. V programe festivalových podujatí nájdeme aj stále sviežich jubilantov, a to Štátnu operu z Banskej Bystrice (60. výročie vzniku), ktorá 18. júna 2019 uvedie najslávnejšiu operu Giuseppe Verdiho La Traviata. Slovenský ľudový umelecký kolektív pri príležitosti 70. výročia svojho vzniku predstaví 2. júla 2019 svoj narodeninový gala program. Mimoriadne úspešných sedem dekád svojej činnosti má za sebou naše prvé symfonické teleso, Slovenská filharmónia. Tá sa predstaví spolu so svojim Speváckym zborom, sólistami, klaviristom a generálnym riaditeľom v jednej osobe, prof. Mariánom Lapšanským, v záverečnom koncerte festivalu dňa 8. júla 2019.

Tohtoročný 64. ročník mfP 2019 rozširuje svoje koncertné podujatia aj do ďalších dvoch miest regiónu. Okrem Piešťan si tak budú môcť festivalové koncerty vypočuť aj diváci v Hlohovci a v Novom Meste nad Váhom. V slávnom hlohoveckom Empírovom divadle zahrá Slovenský komorný orchester so sólistom Ewaldom Danelom dňa 6. júna 2019 výber diel skladateľov z obdobia klasicizmu a v Novom Meste nad Váhom sa 12. júna 2019 predstaví Moyzesovo kvarteto spolu so sólistami harfistkou Katarínou Turnerovou, flautistom Mariánom Turnerom a hobojistom Matúšom Veľasom.

Výnimočným podujatím, ktoré je bonusom pravidelne prenášaných operných titulov na veľké plátno, je v tomto roku baletné show Veľkého divadla v Moskve. V rámci nového naštudovania si budú môcť návštevníci kina Domu umenia vychutnať najlepší baletný súbor sveta priamo z Boľšovo teátra, v inscenáciách Carmen a Petruška.

Z Českej republiky privíta festival 21. júna 2019 vynikajúci komorný súbor Zemlinského kvarteto so sólistom klarinetistom Karlom Dohnalom a v rámci večera nazvaného Hudobné nešpory sa 26. júna 2019 predstaví na koncerte barokových skladieb Spevácky zbor Lúčnica so svojimi sólistami. Už tradične sa uskutoční aj jedno komorné podujatie v elegantnom prostredí hotela Thermia Palace na kúpeľnom ostrove, v ktorom zaznejú v podaní rodákov zo Slovenska žijúcich a pôsobiacich v zahraničí skladby post-romantických skladateľov z prelomu 19. a 20. storočia. Neodmysliteľnou súčasťou festivalových podujatí sú aj promenádne koncerty v mestskom parku, ktoré umocňujú náladu nedeľných popoludní. 7. júla 2019 v Hudobnom pavilóne predstavia Mariana a Peter Hochelovci zmes slávnych operných, operetných a muzikálových melódií. Koncert bude určite patriť k obľúbenej rade ľahšieho žánru oddychových koncertov, určených najmä kúpeľným hosťom a návštevníkom Piešťan.

Popri hudobných podujatiach v Dome umenia Piešťany, v Empírovom divadle v Hlohovci, v sále Mestského kultúrneho strediska v Novom Meste nad Váhom a v priestoroch hotela Thermia Palace na kúpeľnom ostrove sa uskutočnia ako sprievodné festivalové podujatia aj zaujímavé výtvarné a fotografické výstavy.

Zdroj: Tlačová správa organizátorov

Top