Piešťanská BUĎ FITka 2021 / Hory a mesto

Populárna turistická BUĎ FITka pre širokú verejnosť sa tento rok uskutoční v termíne 10. - 11. 9. 2021 opäť s bohatou ponukou trás pre pešiu turistiku, cykloturistiku i zážitkovú turistiku a s medzinárodným filmovým festivalom Hory a mesto.

Je opäť organizovaná pod záštitou primátora mesta Piešťany, no novinkou bude miesto sprievodného podujatia festivalu, ktorý sa z Elektrárne sťahuje taktiež do prírody a to do Prírodného kina. Vyvrcholením bude premietnutie vo viacerých krajinách oceneného filmu Pavla Barabáša EVEREST - Najťažšia cesta s priblížením atmosféry himalájskych expedičných výstupov hosťom, horolezcom Marianom Šajnohom, účastníkom expedície na najvyššiu horu sveta.

Prvý deň prebehne dopoludňajšie premietanie filmov festivalu v kine Fontána pre školskú mládež. Po premietaní sa školáci vydajú chôdzou na turisticky mestsky 7 km okruh do cieľa v Campingu Pullmann, kde si prevezmú účastnícke listy a spomienkové odznaky podujatia.

Večerný program v Prírodnom kine začne o 20.00 h, (v prípade nepriaznivého počasia v kine Fontána) kde primátor mesta otvorí Piešťanskú BUĎ FITku a premietne sa 5 vybraných filmov s horskou a dobrodružnou tematikou. Spluorganizátori z AŠK Piešťany mali neľahkú úlohu, vybrať spomedzi množstva ponúkaných filmov, hŕstku tých najlepších, no dúfajme, že sa im to podarilo a vzhliadneme zaujímavú a napínavú zostavu. Diváci sa čo-to môžu dozvedieť aj o téme Barabášovho filmu, strhujúceho príbehu o legendárnej československej horolezeckej expedícii na najvyšší vrchol sveta z roku 1988, kde zahynuli štyria špičkoví slovenskí horolezci Jozef Just, Dušan Becík, Peter Božík a Jaroslav Jaško i o predošlej expedícii na tento vrchol, kedy naň vystúpili prví Slováci Zoltán Demjan a Jozef Psotka. Marian Šajnoha sa osobne so všetkými menovanými dobre poznal, či pozná a blízka mu je aj atmosféra vtedajších výstupov na osemtisícovky, ktorých sa zúčastnil a tak stretnutie s ním bude o to pútavejšie. Bude to jeho druhá účasť na BUĎ FITke, lebo sa na besede o Evereste zúčastnil už na jubilejnom 10. ročníku tohto podujatia.

Detailný popis filmov: https://horyamesto.sk

Druhý deň bude zameraný hlavne na cykloturistiku, s ponúknutými tromi novými trasami od 22 do 37 km, no aj na pešiu turistiku, či severskú chôdzu situovanú do kopčekov Považského Inovca alebo aj pešo, na bicykloch, kolobežkách či korčuliach na nenáročnej trase Kolookruhu Slňava. Všetky trasy budú mať individuálny štart od 8.00 do 11.00 h na Kolonádovom moste, jedna zážitková trasa aj druhý štart v HS Centre na podujatí "Vyber si svoj šport" a individuálny príchod do cieľa v Campingu Pullmann, odkiaľ si účastníci odnesú pamätný list a spomienkový odznak.

V cieli bude inštalovaná olympijská výstavka i stánkové zázemie, prídu historické vozidla a pohostenie čaká aj v reštaurácií NA PANVICI.

Cena vstupenky na festival je 4,- EUR, zľavy pre ZŤP, deti, študentov a seniorov, ostatné zdarma.

Vstupenky a večerný program na www.fontana-piestany, bližšie info na www.askpn.sk/podujatia/turistika/piestanska-bud-fitka-2021 alebo ladislav.belescak@askpn.sk a na sociálnych sieťach prívržencov tohto podujatia.

Nepremeškajte túto udalosť a zarezervujte si termín na toto tradičné podujatie, športu pre všetkých, ktoré sa bude niesť v duchu sloganu "Proti pandémii za zdravím" a hesla zakladateľa novodobých olympijských hier Pierra de Coubertina "Nie je dôležité zvíťaziť, ale zúčastniť sa".

Zdroj: tlačová správa Ladislav Beleščák, predseda org. výboru PBF 2021

Top