Pred Domom umenia budú diskutovať o slovenskej povojnovej architektúre

Ako sa staráme o architektonické dedičstvo modernizmu? Dokážeme uznať hodnoty, ktoré nesú monumentálne stavby postavené za socializmu? Pozývame vás na diskusiu s názvom Dom umenia: Lekcia pre Istropolis? v sobotu 12. 9. 2020 o 11.00 h do Cinematik Baru pred Domom umenia.

Diskutovať s architektkou Líviou Gažovou budú Alexandra Kusá, riaditeľka Slovenskej národnej galérie, Peter Szalay z Oddelenia architektúry SAV a Adam Gajdoš, spoluautor námetu dokumentárnej série o modernej architektúre Ikony, ktorý mal premiéru tento týždeň na RTVS. "Diskusia je súčasťou našich snáh o propagáciu architektúry budovy Domu umenia a koná sa ako súčasť programu filmového festivalu Cinematik a Dní európskeho kultúrneho dedičstva," hovorí Lívia Gažová.

V rámci festivalu Cinematik sa uskutočnia ešte ďalšie podujatia zamerané na architektúru. V piatok 11. 9. a v sobotu 12. 9. 2020 o 9.00 h prebehnú komentované architektonické prehliadky Domu umenia, ktorý je perlou slovenskej architektúry a jednou z mála brutalistických stavieb na Slovensku zachovaných skoro do posledného detailu. Vstup na prehliadku je voľný, vyžaduje sa dodržiavanie hygienických nariadení.

V sobotu 12. 9. o 10.00 h premietne Dom umenia v rámci festivalu premiéru dokumentárneho seriálu Ikony o autorovi návrhu Domu umenia Ferdinandovi Milučkom. Vstup na premietanie je na akreditácie festivalu Cinematik. V galérii Domu umenia prebieha výstava fotografií architektúry študentov VŠVU a profesora Ľuba Stacha s názvom DOFO, ktorá je venovaná 40. výročiu otvorenia Domu umenia.

Zdroj: tlačová správa organizátora

Top