Sofia Tureková: Naše babie leto

Výzva ponúknuť domácemu prostrediu dostupnú formu umenia po stránke finančnej aj funkčnej priniesla dlho očakávanú limitovanú edíciu šperkov a doplnkov od slovenskej módnej dizajnérky Sofie Turekovej (nar. 1996), dlhodobo pôsobiacej v Londýne aj pod značkou sof.t.
Do Magna Gallery sa po rokoch vracia rovno z nominácii Globálnej aj Národnej súťaže za dizajn.
Mladá a talentovaná absolventka prestížnej univerzity Central Saint Martins UAL v Londýne sa zapísala medzi svetovú špičku módnych dizajnérov ešte pred nástupom na univerzitu. Vstúpiť medzi preslávené mená sa jej podarilo ešte ako 19. ročnej študentke rovno z lavice trenčianskej umeleckej školy. Vkusné prevedenie jej šperkov, inšpirácia symbolikou esenciálnych kvalít mesta premenených do jemnej ručnej práce s exkluzívnymi materiálmi je nevídaným a neopakujúcim sa originálom. Priehľadné šperky v kombinácii s riečnymi perlami odkazujú na kúpeľné liečivé pramene, vodu a predstavujú snahu vytvoriť univerzálny doplnok, ktorý sa hodí na všetky príležitosti. Opakujúcim sa prvkom je tiež autorkina interpretácia ikonického Barlolámača, ktorá necháva divákovi priestor polemizovať o tomto symbole v kontexte súčasnej doby. Sofia zanechala svojmu mestu ľúbostný list vo forme krásy, ktorú si môžeme dovoliť a naplno užívať. Doprajte si mať sa dobre a cítiť sa krásne s radostnou spomienkou na konkrétne miesto. Zastavte sa a možno zažijete lásku na prvý pohľad. Bude vás hriať ako teplý lúč radosti a nádeje po zvyšok ďalších dní. Výstava bude prístupná verejnosti do 19.novembra.

Pre bezpečnú koordináciu otvorenia podujatia vzhľadom na zhoršujúcu sa pandemickú situáciu prosíme o potvrdenie plánovaného času Vašej návštevy na mail: ondkova@magnagallery.sk

Top