Zberatelia pozor! V predaji nové eurosuveníry - 0 eurové bankovky Viktor Kubal a Vysoké Tatry.

Od 16.marca si môžete v Piešťanskom informačnom centre zakúpiť nové 0 eurové bankovky s motívom Vysokých Tatier a Viktora Kubala. Cena eurobankovky je 3 Eur, zakúpiť ich môžete v Piešťanskom informačnom centre, Pribinova 2, počas prevádzkovej doby pondelok - piatok : 9.00 - 17.00 h.

 

Vysoké Tatry, často nazývané aj ako najmenšie veľhory sveta, sú dôležitým centrom cestovného ruchu Slovenska. Ich štíty (z ktorých najvyšší je Gerlachovský štít s výškou 2 655 m), lokality a aj samotné tatranské obce sa stali všadeprítomnými symbolmi. Tvoria súčasť log, básní, vyobrazené sú na minciach a spomína ich aj štátna hymna. Neexistuje miesto, ktoré by priťahovalo viac turistov na Slovensku, ako práve región Vysokých Tatier. Ten neoplýva len prírodnými krásami, ale jeho súčasťou sú aj krásy historické, kultúrne aj oveľa modernejšie. Tatry lákajú široké spektrum návštevníkov aj zo zahraničia. Nenáročné miesta celoročného turistického záujmu postupne striedajú ciele horskej turistiky, vyznávačov zimných športov, až najnáročnejšie trasy pre skúsených lezcov a horolezcov.

Starý Smokovec je možné považovať za dôležité centrum turizmu, ktoré sa aj dnes výrazne rozrastá. Tatranská Lomnica výhľadom a lanovkou na Lomnický štít (2634 m n. m) je vyhľadávaným lyžiarskym strediskom. Samotný Lomnický štít je jeden z najpopulárnejších tatranských cieľov na sociálnych sieťach. Štrbské pleso je jedno z najikonickejších miest Tatier. Pre svoju prírodu, vodnú plochu, aj zjazdovky. Populárny je Hrebienok (1 285 m). Sprístupnený pozemnou lanovkou a zjazdný na kolobežkách a v zime na sánkach. V posledných rokoch spájaný napríklad so zimnou výstavou ľadového umenia. Práve z neho vedú známe trasy k Rainerovej, Zbojníckej, alebo Téryho chate. Nemenej sú zaujímavé jednotlivé doliny, turistické trasy, ale aj množstvo okolitých dediniek, ktorých prítomnosť hôr ovplyvňovala v kultúre aj spôsobe života.

Autorom motívu je Adrian Ferda.

Na kresbe je západ slnka vo Vysokých Tatrách zo severného pohľadu na Rysy, ktoré sú najobľúbenejším a najnavštevovanejším vrcholom Tatier, čo znázorňuje aj sediaci turista v popredí. Hneď vedľa sa nachádza Horec, ktorý zastupuje jeden z rastlinných symbolov Tatier.

 

VIKTOR KUBAL

Viktor Kubal bol scenáristom, karikaturistom, režisérom, humoristom a tiež nositeľom titulu Zaslúžilý umelec. Ako autor prvých animovaných filmov u nás bol vedúcou osobnosťou počiatku slovenskej animovanej tvorby. V roku 1943 dokončil prvý animovaný film Studňa lásky. Počas takmer troch desaťročí svojho profesionálneho pôsobenia pripravil niekoľko stoviek krátkometrážnych animovaných filmov vrátane známej dvojice Puf a Muf a animovaného Janka Hraška. Jeho nezameniteľný podpis nesú aj celovečerné animované filmy ako hororová Krvavá pani (1980) a rozprávkou inšpirovaná Marcipánová komédia (1987), hoci zrejme najznámejší bude film o Jurajovi Jánošíkovi s názvom Zbojník Jurko (1976). Ten získal niekoľko ocenení aj v zahraničí. Ako karikaturista tvoril pre periodickú tlač, ktorej dodával kreslené vtipy a satirické grafiky. Nevyhýbal sa ani najmenšej cieľovej skupine divákov a čitateľov. Pre deti a mládež napísal aj ilustroval knihy Výlet Toma Philbyho (1962), Otcovia a deti (1963) aj knihy Ja a môj brat (1967).

Viktor Kubal sa narodil 20. marca 1923 vo Svätom Jure. Študoval na Škole umeleckých remesiel so špecializáciou na fotografiu a filmu pod vedením niekoľkých významných mien, medzi inými aj pod Karolom Plickom. Neskôr študoval na Slovenskej vysokej škole technickej v Bratislave. Bol známy tým, že nepripravoval len grafickú podobu filmov, ale pokryl aj scenár, réžiu a neváhal zapojiť v prípade potreby ani seba samého. V roku 1981 sa stal rektorom na neexistujúcej Univerzite humoru a satiry, ktorá je spätá s festivalom humoru Kremnické gagy. Ako humorista a zabávač bol známy svojim dialektom, ktorý neraz prispel k úspechu jeho prejavu. Do svojej tvorby obsadzoval ženy do dôležitejších a rozhodnejších úloh, než iní tvorcovia v tom čase. Pri mnohých úspechoch v Československu, v televíznom ale aj rozhlasovom vysielaní, sa jeho kreslené a filmové diela dostávali aj na výstavy do zahraničia. Od roku 1995 je nositeľom ocenenia Paľa Bielika od Ministra kultúry SR za jeho prínos pre slovenskú animovanú tvorbu. Zomrel v 24. apríla 1997 v Bratislave vo veku 74 rokov.

Autorom výtvarného návrhu je Adrian Ferda.

 

 

 





Top