Kam s deťmi v Piešťanoch a okolí

Piešťany a okolie / Kam s deťmi v Piešťanoch a okolí


Piešťany navštevujú okrem pacientov a hostí našich kúpeľov aj rodiny s deťmi, ktoré chcú v našom meste stráviť pár dní oddychu a relaxácie. Okrem prechádzok v uličkách a parkoch môžu stráviť čas mnohými zaujímavými aktivitami. V meste i jeho okolí je možné tráviť čas prehliadkou múzeí a prírodných zaujímavostí, prípadne si užiť atmosféru niektorého adrenalínového zážitku.


KULTÚRA

Vojenské historické múzeum

Vo Vojenskom historickom múzeu Piešťany bola v septembri 2004 pre verejnosť otvorená stála expozícia "Výzbroj československej armády 1945 - 1992". V troch halách a na vonkajšej ploche môžu návštevníci vidieť viac ako 400 kusov múzejných predmetov - výzbroj, výstroj a vojenskú techniku. Na vonkajšej ploche je vystavená delostrelecká, ženijná, tanková a obrnená technika, letecká technika a technika protivzdušnej obrany.

Balneologické múzeum

Múzeum špecializované na dejiny kúpeľov a kúpeľníctva na území Slovenska s bohatou expozíciou historických pamiatok, vykopávok, prvých písomných dokumentov a architektonických artefaktov. Veľkým lákadlom hlavnej expozície je pre deti zachovaný sedliacky domček so slamenou strechou a kompletným vnútorným zariadením. Milovníkov archeológie potešia nálezy mamutích klov, kópia Moravianskej venuše či zmenšené znázornenie kniežacieho hrobu. Okrem hlavnej expozície zastrešuje Balneologické múzeum aj Pamätnú izbu Ivana Krasku na nábreží Váhu a Vilu Dr. Lisku na Štefánikovej ulici.

Súkromné etnografické múzeum Krakovany

10 km od mesta Piešťany sa nachádza obec Krakovany so súkromným etnografickým múzeom. Expozícia múzea dokumentuje život nielen obyvateľov obce Krakovany, ale aj priľahlých dedín. V hospodárskej časti sú nainštalované nástroje a pracovné náradia, ktoré sa v minulosti používali pri obrábaní pôdy, pri spracovávaní potravín a pri vykonávaní rôznych hospodárskych a domácich prác. V obytnej časti okrem bežného zariadenia dominuje zbierka obradových textílií, krásnych krojov a paličkovanej čipky. Typ paličkovanej čipky, ktorú zhotovovali a zhotovujú ženy z Krakovian a okolia, je svetový unikát. Práve jej je v múzeu venovaný značný priestor a veľká pozornosť.

Park miniatúr Podolie

Na území Slovenska bolo v minulosti okolo 150 hradov. Dnes je ich zopár opravených, viaceré sú ako zrúcaniny, mnohé z nich zmizli z povrchu zemského. Tieto hrady boli pred 300 až 500 rokmi v plnej kráse, vládli na nich mocní feudáli, ktorých pôsobenie dodnes pripomínajú legendy i povesti. Ak chcete vidieť ako vtedajšie panstvá skutočne vyzerali, vyberte sa na návštevu do areálu základnej školy v obci Podolie.

Veľkomoravský veľmožský dvorec Ducové

Je to významná archeologická lokalita, vzdialená od Piešťan 6 kilometrov. Veľkomoravský dvorec predstavuje opevnené sídlo veľmoža z 9. stor. n. l. s kostolíkom (rotundou), obytnými i hospodárskymi stavbami. Rekonštruovaný dvorec dokumentuje začiatky našich národných dejín. Názorný výklad poskytnú návštevníkovi informačné tabule umiestnené priamo v objekte, areál je voľne prístupný.

Mestská knižnica

Mestská knižnica je kultúrna, informačná a vzdelávacia inštitúcia, ktorá získava, spracúva, uchováva, ochraňuje a sprístupňuje knižničný fond a poskytuje knižnično-informačné služby. Detský i dospelý návštevník, ktorý zavíta do knižnice, si môže požičať knihy, prezrieť výstavy, prípadne sa zapojiť do tvorivých dielní a workshopov alebo sa zúčastniť na besedách s autormi kníh. Bližšie informácie nájdete na webovej adrese inštitúcie.

Kino Fontána

V interiéri Kultúrno-spoločenského centra Fontána sa nachádza veľká kinosála, ktorá disponuje aj 3D technológiou. Program kina je zverejnený na bilboardoch a plagátoch v meste.

Dom umenia

Je dejiskom koncertného života a ďalších kultúrno - spoločenských aktivít ako divadla, filmu, televíznych show, kongresov a výstav.


DETSKÉ IHRISKÁ

Detské ihrisko Karibik
Ulica A. Hlinku, Piešťany, otvorené v pracovných dňoch od 8.00 do 12.00 a od 15.00 do 19.00 h. Zahrať sa môžu deti do veku 6 rokov v sprievode dospelých.

Multifunkčné ihrisko v areáli základnej školy na sídlisku A. Trajan s umelou trávou má basketbalové koše, bránky na minifutbal aj volejbalové a tenisové príslušenstvo (stĺpiky na siete, čiary). Večer ho osvetľujú štyri halogénové svietidlá, oplotené je meter vysokým mantinelom a po kratších stranách sú ochranné siete. Ihrisko je využívané počas celého dňa - dopoludnia slúži základnej škole na vyučovanie telesnej výchovy, popoludní je určené deťom zo športových krúžkov a potom je prístupné aj širokej verejnosti.

Ďalšie rekonštruované ihriská v meste: ihrisko Trajanáčik na sídlisku A. Trajan, ihrisko Inčučuna na Potočnej ulici, ihrisko na Kúpeľnom ostrove, ihrisko na Javorovej ulici a ihrisko za kinom Fontána.


KÚPALISKÁ, PLAVÁRNE

Počas letných mesiacov je v prevádzke kúpalisko Eva, ktoré je situované na Kúpeľnom ostrove. K dispozícii je tu vonkajší plavecký 50 - metrový bazén a malý okrúhly relaxačný bazén s termálnou vodou s teplotou 39° - 40°C.

V hoteli Balnea Esplanade na kúpeľnom ostrove sa nachádza luxusný vodný a saunový svet. Disponuje vonkajším a vnútorným bazénom s termálnou vodou a niekoľkými druhmi sáun.

Okrem možností kúpania sa v termálnej vode sa na pravom brehu Váhu nachádzajú hotelové zariadenia s vlastnými bazénmi plnenými klasickou vodou. Plavecký 25 - metrový interiérový bazén sa nachádza v hoteli Sorea Sĺňava, menšie vnútorné bazény aj pre verejnosť sú v hoteli Park, Magnólia, Sandor Pavillon a vonkajší bazén so zohrievanou vodou v penzióne Diana.


GOLFOVÉ IHRISKO

21. júla 2004 bolo na Kúpeľnom ostrove v Piešťanoch slávnostne otvorené nové golfové ihrisko. Od otvorenia prvého golfového ihriska vtedy uplynulo 90 rokov. Dnes ihrisko vytvára v našom meste ďalšiu možnosť atraktívneho trávenia voľného času pre profesionálnych hráčov golfu a ostatných možno i budúcich milovníkov tohto športu.


ATRAKCIE

Vodné lyžovanie Ratnovce

Areál vodného lyžovania je situovaný v ľavej časti jazera Sĺňava na rieke Váh pri obci Ratnovce. Popri lyžiarskom vleku s dĺžkou 700 - 1200 metrov sú umiestnené slalomové bójky, skokanský mostík i wakeboardová rampa.

Sandor vozík

Infanteristický vozík je uzatvorené vozidlo ťahané človekom, ktoré sa v Piešťanoch používalo na prevoz kúpeľných hostí z domov, hotelov či penziónov na procedúry a späť do ubytovacieho zariadenia. I dnes sa môžu záujemcovia previezť replikou infanteristického vozíka. Prenajať si ho je možné v hoteli Sandor Pavillon.

Piešťanský expres

Turistický vláčik premáva v uliciach mesta Piešťany a na Kúpeľnom ostrove. Stojí na pravidelných zastávkach, kde môžu záujemcovia ľubovoľne začať alebo ukončiť jazdu. Jeden plný jazdný okruh trvá cca 30 minút. Vláčik premáva zväčša od polovice mesiaca apríl do konca októbra a nepremáva v prípade dažďa alebo nepriaznivého počasia.

Jazdenie na koni

Pre milovníkov jazdy na koni je v lokalite za Železným mostom možnosť objednávky hodín jazdenia. Objednávky prostredníctvom telefonických kontaktov.

Plavba loďou po Váhu

Loď kotviaca pri Kolonádovom moste je využívaná na vyhliadkové plavby po rieke Váh a priehradnom jazere Sĺňava. Je možné využiť dva plavebné okruhy, 55 - minútový okruh k Vtáčiemu ostrovu a späť alebo 85 - minútový okruh okolo Vtáčieho ostrova cez Ratnovskú zátoku k Drahovskej hati k Rybárskemu dvoru a späť. Pri tejto plavbe je podľa dohody a objednávky možné vystúpiť z lode. Na lodi je možnosť občerstvenia s obsluhou.

Reštaurácia Furman

Ak máte chuť na príjemné posedenie mimo ruchu mesta v krásnom horskom prostredí, nájdete ho iba 5 km od Piešťan, na odbočke ku Bakchus vile z cesty na Havran. Práve tu sa nachádza Reštaurácia Furman, ktorá predstavu furmanského sídla napĺňa aj vizuálne - upravený areál je dekorovaný vozmi a kolesami, zaplavený kvitnúcimi kvetmi. Okrem reštaurácie ponúkajúcej tradičné slovenské jedlá a furmanské špeciality tu nájdete vinárničku, zimnú záhradu, počas sezóny aj letnú terasu, odkiaľ je pekný výhľad na detské ihrisko a tiež na zvernicu s danielmi, srnkami a koňmi. Vaše deti poteší možnosť kontaktu so zvieratkami, ktoré možno pozorovať a fotografovať.

Rybárska bašta Bašovce

Uprostred prírody, pri rybníku, pod oblohou, na terase s parketom, v separé salóniku alebo na tráve pri grile či pri spoločnej rybačke prežijete príjemné chvíle so svojimi najbližšími. Veľký areál rybníka ponúka okrem možnosti lovenia rýb a príjemnej prechádzky aj zábavu pre deti. K dispozícii je trampolína i detské ihrisko. Do reštaurácie Rybárska bašta Bašovce sa dostanete z mesta Piešťany - smer Veľké Orvište - v strede obce Veľké Orvište odbočka doprava smer Pobedim - v obci Bašovce taktiež v strede odbočka doprava. Cestu Vám uľahčia veľké orientačné tabule.


PRÍRODNÉ A ARCHEOLOGICKÉ ZAUJÍMAVOSTI

Termálne jazierka

S nápadom vybudovať jazierka prišiel bulharský excár Ferdinand I. Coburg. Stalo sa tak počas prechádzky v parku s vtedajším majiteľom kúpeľov Imrichom Winterom. Jazierka vybudovali v rokoch 1928 až 1930. V jazierkach žije skokan zelený, korytnačky písmenkové, akváriové rybky a japonské koi kapry. Kráľovnou jazierok je Viktória Regia, považovaná za najväčší a najkrajší druh lekna z tropických pralesov. Jej kvet žije iba 18 hodín. Má okrúhle misovité listy plávajúce na hladine, dosahujúce priemer až 2 metre. V piešťanských jazierkach kvitne od júla do októbra.

Jaskyňa Čertova Pec

Jaskyňa sa nachádza na úpätí vrchu Nad Lipovcom, asi 8 km od Piešťan pri ceste do Topoľčian v nadmorskej výške 253 m. Je jaskynným sídliskom zo staršej doby kamennej. Osídlená bola človekom neandertálskeho typu. Je to najstaršie známe jaskynné osídlenie u nás. V roku 1981 ju vyhlásili za chránený prírodný výtvor. Bola vytvorená krasovatením dolomitického vápenca. Je dlhá 27 m a obojstranne priechodná. Do jaskyne sa dostanete po 3 minútach pešej chôdze po vyznačenom chodníku od motorestu pri ceste medzi Piešťanmi a Radošinou. Vstup je voľný.

Hrad Beckov

Beckov - zrúcanina strážneho hradu z 13. storočia nad obcou Beckov. Hrad, ktorý odolal Tatárom i Turkom a v 18. storočí bol takmer zničený požiarom, prešiel v rokoch 2010 - 2012 rozsiahlou rekonštrukciou. Okrem externej a internej muzeálnej expozície návštevníkov priťahuje i množstvom pravidelne organizovaných kultúrnych podujatí. Vzdialenosť 26 km od Piešťan, smer Nové Mesto nad Váhom.

Hrad Čachtice

Čachtice - zrúcanina pohraničného strážneho hradu z 13. storočia nad obcou Čachtice, ktorý preslávila najmä krvilačná grófka Alžbeta Báthoriová. V roku 1708 bol dobytý a vypálený a odvtedy pustol. V rokoch 2012 - 2014 bol zrekonštruovaný, boli dobudované hradné múry, zastrešená kaplnka, obnovená hlavná veža a odkryté dovtedy neznáme podzemné priestory. Vzdialenosť 17 km, smer Nové Mesto nad Váhom, odbočiť v obci Horná Streda a pokračovať smer Pobedim, Podolie a Častkovce.

Mestský a kúpeľný park v Piešťanoch

Kúpeľný park sa tiahne od Krajinského mosta po golfové ihrisko v severnej časti Kúpeľného ostrova. Z východnej strany ho ohraničuje Obtokové rameno Váhu. Na pravej strane Váhu sa nachádza mestský park. Pri zakladaní parkov sa v Piešťanoch udomácnili viaceré ázijské a americké dreviny, ktorých druhová pestrosť sa postupne a cieľavedome rozširovala. Väčšine týchto drevín v sa v nových podmienkach darí, o čo svedčí skutočnosť, že sa nezriedka dožívajú i 150 rokov. V oboch parkoch sa nachádzajú náučné tabule predstavujúce jednotlivé vzácne stromy a v mestskom parku aj tabule popisujúce druhy a život vtákov žijúcich v nich.

Trenčiansky hrad

Vypína sa priamo na strmej skale nad mestom Trenčín. Známy nápis na hradnej skale svedčí o tom, že jeho počiatky siahajú až do dôb Rímskej ríše. V 11. storočí bol kráľovským strážnym hradom. Na prelome 13. a 14. storočia bol majetkom Matúša Čáka , ktorý hrad zveľadil. Dal postaviť obytný palác a dodnes dominantnú Matúšovu vežu. Pre jeho vývoj boli rozhodujúce prestavby v 14. a 15. storočí a stavebné aktivity Zápoľských v 16. storočí. Koncom 18. storočia bol objekt poškodený požiarom, od 19. storočia na ňom prebiehali reštauračné a konzervačné práce. Dnešný areál hradu vytvára, okrem spomínanej veže, súbor palácov. Zachovala sa tu aj legendárna Studňa lásky, ktorú podľa povesti mal vlastnými rukami vyhĺbiť do skaly zamilovaný Omar, aby tak oslobodil a vykúpil od hradného pána svoju Fatimu. V interiéroch hradných priestorov sú inštalované početné historické zbierky. Vzdialenosť od Piešťan je 45 km.


INFORMAČNÝ MATERIÁL NA STIAHNUTIE

 

 


Top