Ponická Hana (1922 - 2007)

Typ autority
Slovenská prozaička, prekladateľka, publicistka a autorka literatúry pre deti a mládež

Životopis
V roku 1940 zmaturovala na dievčenskom gymnáziu a pokračovala štúdiom medicíny, ktoré však nedokončila. Niekoľko rokov strávila v Ríme spolu s manželom Štefanom Žárym, popredným predstaviteľom slovenskej nadrealistickej poézie. Po návrate na Slovensko pracovala ako redaktorka, v rokoch 1954 – 1967 sa profesionálne venovala literatúre, v rokoch 1968 – 1972 bola redaktorkou Smeny na nedeľu, no kvôli svojmu postoju proti okupácii musela odísť zo zamestnania. Odsťahovala sa do okolia Sliača, kde pôsobila ako disidentka. V roku 1977 sa stala jednou zo signatárov a signatáriek Charty 77. V roku 1988 bola postavená pred súd za spomienku na 20. výročie sovietskej invázie. V roku 1992 nakrútil scenárista a režisér Fedor Bartko jej portrét pod názvom Stretnutie s Hanou Ponickou /cyklus Osobne a neosobne, Slovenská televízia, Bratislava/.
Vo svojej próze pre deti pôsobí na detskú predstavivosť, oživuje minulosť a zameriava sa tiež na vážne problémy súčasnosti. V tvorbe pre dospelých sa zameriava na svet žien, ich vzťahové problémy, túžbu po prekonaní hrozby osamelosti. Okrem vlastnej tvorby sa venovala tiež prekladom, najmä z taliančiny, francúzštiny, maďarčiny a nemčiny.
Detskí čitatelia ju však poznajú skôr ako autorku nezabudnuteľného Štoplíka z knižiek O Štoplíkovi... Kde bol a čo robil, kým ešte do školy nechodil (1961) a Ako Štoplík do školy chodil - nechodil (1992).

Odkazy

Knihy (15)


Top