Dnes vám hráme v zlatom ráme

Typ podujatia
výstava, pre deti

Dátum, čas a miesto konania
10. 05. 2021 - 28. 07. 2021 Mestská knižnica mesta Piešťany

UsporiadateľMestská knižnica mesta Piešťany

Finančná podpora podujatia:
Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, ktorý je hlavným partnerom projektu Poď z ulice do knižnice VI.

Popis
Výstava o bábkovom divadle a o bábkach.

Každý z nás si istotne pamätáme, ako sme sa v detstve hrávali s vecami, ktoré vďaka našej fantázii ožívali. Tak sa neživý materiál premieňal raz na Gašparka, na zlú ježibabu alebo na princeznú. Otvárali sa nám dvere do magického sveta divadla, ku ktorému máme všetci veľmi blízko.
Bábkové divadlo sa na Slovensku vyvíjalo od pohyblivých figúr, slúžiacich na náboženské obrady, cez ľudové zvyky (chodenie s Betlehemom, pochovávanie basy, fašiangové maškary atď.), kočovných bábkarov až po profesionálne divadlá. Prvé vzniklo Bábkové divadlo v Žiline (1950), ďalšie v Nitre (1951), Bratislave (1957), Košiciach (1959) a Banskej Bystrici (1960). Po roku 1989 začali vznikať súkromné nezávislé súbory, pracujúce s prvkami bábkového divadla. Tie sa často vracajú k odkazom kočovných bábkarov. Či už k textom, typom bábok alebo k spôsobu „kočovného“ života (každý deň odohrajú predstavenie v inom meste pre iných divákov). Kým v 50. rokoch bábkovodiči na javisku neboli viditeľní, dnes herci vodia bábku priamo pred divákom. Poznáme niekoľko typov bábok: maňuška, marioneta, manekýn, javajka, muppet, luminiscenčná, plošná a tieňová bábka.
Bábkové inscenácie, rovnako ako činoherné, často vychádzajú z knižnej predlohy. Na javisku ožívajú hlavní hrdinovia literárnych príbehov – Popoluška, Snehulienka, Janko Hraško alebo Škaredé káčatko.
Na tejto výstave si môžete pozrieť výber z tradičných drevených marionet zapožičaných od Ivana Gontka (divadlo Tyjátr), Juraja Hamara (Teatro Carnevalo) a Beaty Zázrivcovej (Bratislavské bábkové divadlo). Bábky zo svojich inscenácií poskytli Miro Duša (Teátro Neline, Divadlo PIKI), Markéta Plachá (Divadlo PIKI) a Bábkové divadlo Žilina. Študentské práce vytvorili poslucháči Katedry bábkarskej tvorby Divadelnej fakulty VŠMU v Bratislave. Skice bábok popredných scénografov nám venoval Juraj Poliak (Bábkové divadlo Žilina).

Súčasťou výstavy sú sprievodné podujatia: komentované prehliadky, kreatívne dielne, divadelné predstavenia a ďalšie podujatia, ktoré nájdete nižšie v súvisiacich akciách alebo v kalendári podujatí. V prípade záujmu o podujatie nás môžete kontaktovať na kultura@kniznica.sk .


Top