Osmijankova literárna záhrada

Číslo ročníka
5.

Typ podujatia
výstava, pre deti

Dátum, čas a miesto konania
02. 08. 2021 - 05. 10. 2021 Mestská knižnica mesta Piešťany

UsporiadateľOsmijanko n. o.
Mestská knižnica mesta Piešťany

Popis
Interaktívna putovná výstava spojená s kreatívnou čitárňou v rámci celoslovenského projektu Čítame s Osmijankom - pridaj sa aj ty!

Nezisková organizácia OSMIJANKO realizuje už 5. rok putovnú interaktívnu výstavu Osmijankova literárna záhrada, ktorá je kreatívnou čitárňou s ucelenou hravou dramaturgiou. Vznikla ako súčasť celoslovenského čitateľského projektu Čítame s Osmijankom – pridaj sa aj ty!, zameraného na rozvoj čitateľskej gramotnosti detí mladšieho školského veku. Literárno výtvarný scenár vedie návštevníkov ôsmimi stanovištiami záhrady, ktoré sú priestorom pre „záhradnícku“ prácu – kreatívne hry na motívy rôznych literárnych diel a žánrov. Autorkou výtvarného riešenia je slovenská scénografka Naďa Salbotová.

Cieľom výstavy je sprostredkovať všetkým účastníkom záhradníckej práce, (vek 0-99), zážitok z čítania, odprezentovať kvalitnú detskú literatúru, vytvoriť priestor na rozprávanie sa o knihách, čítaní, témach i príbehoch. Zažiť ich na vlastnej koži a inšpirovať najmä pedagógov a rodičov k tvorivej práci s literárnym textom.

Hlavným záhradníckym nástrojom je HRA - skladanie Rozprávkovníka Kristy Bendovej, spoznávanie rozprávkových hrdinov vo Fantazmagorike knihoplodej, oprava Veršoplôtikov, náročná cesta cez močiar – Porekadlovník, odhalenie šifry na oslobodenie princeznej, sadenie Knihokvetov a iné. Po ťažkej práci poskytuje záhrada aj oázu – Peliešok plný skvelých knižiek.

Osmijankova literárna záhrada rozkvitne v meste Piešťany, v Mestskej knižnici od 2. augusta do 20. septembra 2021.

Hlavným partnerom projektu je Fond na podporu umenia. Finančnú dotáciu na jej realizáciu poskytlo mesto Piešťany.


Top