66. mfP: Fats Jazz Band

Typ podujatia
koncert

Dátum, čas a miesto konania
16. 06. 2021 o 19.00 h Dom umenia Piešťany

UsporiadateľDom umenia Piešťany, Mesto Piešťany, REZORT PIEŠŤANY

Popis
Fats Jazz Band

Jana Dekánková - spev

Ladislav Fančovič - klavír, umelecký vedúci

Autentická jazzová hudba 20. až 40. rokov minulého storočia, z éry R. A. Dvorského, F. K. Veselého, V. Rackovej, I. Zemánkovej a ďalších, v podaní špičkových hudobníkov.

Koncert "malého orchestra" a vokálnej sólistky, ktorí znejú ako Big Band. Profesionálne 9 členné teleso špičkových hudobníkov, interpretujúcich najkrajšie americké, české a slovenské evergreeny 20. až 40. rokov minulého storočia. Orchester hrá na originálnych historických hudobných nástrojoch a v dobovom oblečení.

Fats Jazz Band je prvotriedny deväťčlenný orchester, ktorý oživuje tradíciu hot jazzu a swingu 20. až 40. rokov minulého storočia. Založil ho Ladislav Fančovič, jeden z najlepších súčasných slovenských klaviristov. Orchester hrá pôvodnú hot-jazzovú swingovú hudbu, ktorá Vás prenesie do iného sveta, rozprúdi vo Vás krv a vráti Vás do doby noblesy, elegantných rób a horúcich večierkov.
Fats Jazz Band je autentický – Ladislav Fančovič odpočutím prepisuje aranžmány z pôvodných starých nahrávok do nôt formou transkripcie. Preto máte unikátnu možnosť v ich podaní počuť presne také aranžmány, ako ich vo svojej dobe nahrali jazzové legendy. Taktiež zrekonštruované hudobné nástroje, dobové oblečenie a celkový prejav orchestra sú v úplnej zhode s obdobím, ktoré predstavujú.
Repertoár Fats Jazz Bandu obsahuje najzaujímavejšie kusy z pera legendy amerického jazzu, Thomasa „Fats“ Wallera, ktorého meno si orchester prepožičal aj do svojho názvu. FJB interpretuje aj skladby ďalších jazzových legiend ako boli Louis Armstrong, Benny Goodman, Tommy Dorsey, Count Basie, Teddy Wilson, Lester Young, Clarence Williams, Gene Krupa, Ella Fitzgerald, Billie Holiday, Peggy Lee a ďalší.

V repertoári tohto telesa však nájdeme aj slovenské skladby - foxtroty a tangá, ktoré preslávil doyén slovenskej populárne hudby František Krištof Veselý, Viera Racková či Dr. Janko Blaho a české skladby z repertoáru Inky Zemánkovej, Jiřiny Salačovej či R. A. Dvorského.

Členovia Fats Jazz Bandu sú profesionálni špičkoví slovenskí hudobníci a speváci, ktorí pôsobia v popredných orchestroch a big bandoch ako Slovenská filharmónia, Orchester Slovenského národného divadla, Gustav Brom Big Band, Matúš Jakabčic CZ-SK Big Band či Bratislava Hot Serenaders.

Ladislav Fančovič: klavír, saxofóny, bandleader
Michal Matejka: gitara, banjo
Ľubomír Kamenský: trúbka, kornet
Patrik Fičor: bicie nástroje
Branislav Belorid: trombón
Pavol Kušík: kontrabas
Ján Gašpárek: klarinet, saxofóny
Jana Dekánková: spev
Matúš Uhliarik: spev, klavír

Obdobie ranného swingu je v Amerike označované ako "Golden Age", pretože sa vyznačovalo obrovským rozmachom vedy a techniky a tiež filmového a zábavného priemyslu. Napriek krachu na burze v roku 1929, veľkému percentu nezamestnaných, ťažkým životným podmienkam a veľkému počtu prisťahovalcov z Európy, sa Amerika vedela radovať. Všetky tieto aspekty vplývali aj na hudbu, prostredníctvom ktorej chceli ľudia zabudnúť na svoje starosti. Preto je v nej akosi zakódovaný pocit eufórie šťastia a ľahkosti bytia.

V novembri 2012 sa Fats Jazz Band zúčastnil súťaže Nové tváre slovenského jazzu, kde získal cenu za najlepšiu cena za kolektívnu štýlovú interpretáciu.

V roku 2014 a opätovne v roku 2020 realizoval Fats Jazz Band pre RTVS koncerty v rámci projektu Slovensko Advent, ktorého priame prenosy sú každoročne vysielané v predvianočnom čase. Orchester pravidelne účinkuje na pôde Štátneho komorného orchestra Žilina na Trojkráľových koncertoch a v r. 2018 a 2019 odohral výnimočný projekt v rámci Crossover Festivalu vo Veľkom koncertom štúdiu Slovenského rozhlasu s názvom Swingin’ Organ, v ktorom spája organ a klasickú hudbu s jazzom.

Fats Jazz Band pravidelne účinkuje v Česku, Rakúsku, Poľsku, Maďarsku, Nemecku, Francúzsku, Chorvátsku, Taliansku, Dánsku či Gruzínsku a hral na najvýznamnejších európskych jazzových festivaloch.

Zároveň jeho členovia znovuoživili dlhoročnú tradíciu tančiarní v Bratislave pod názvom Prešporské swingové večery, na ktoré chodia priaznivci dobovo oblečení a objavujú dávno zabudnuté čaro spoločenského bontónu a hodnôt. Taktiež sa dlhoročne systematicky pričiňujú o šírenie povedomia o jazze s projektom „Nebojte sa jazzu“ po celom Slovensku.
Od roku 2014 organizujú členovia FJB jediný medzinárodný festival starého jazzu na Slovensku, GOLDEN AGE FESTIVAL.
Pri nahrávaní sa orchester snaží čo najviac priblížiť autentickému zvuku, preto pri nahrávkach nepoužívajú žiadne overdubbingy a hudobníci pri nahrávaní používajú dobové historické nástroje, aby dosiahli mäkkú podmanivú farbu.

Ladislav Fančovič je dnes považovaný za významného predstaviteľa európskeho interpretačného umenia a zároveň patrí k najvšestrannejším umelcom na česko-slovenskej hudobnej scéne. Študoval na Akadémii múzických umení v Prahe v triede Mariana Lapšanského a na Universität für Musik und darstellende Kunst vo Viedni u Wolfganga Watzingera. Doktorandské štúdium absolvoval na Vysokej škole múzických umení v Bratislave v triede Mariana Lapšanského. Bol finalistom a laureátom domácich a medzinárodných súťaží, ako napr. klavírnej súťaže F. Chopina v Mariánskych Lázňach, medzinárodnej súťaže E. Nyiregyháziho v Krakove, medzinárodnej súťaže J. N. Hummela, súťaže Talent roku atď. Vzdelanie si dopĺňal účasťou na majstrovských kurzoch (Jan Wijn, Abbey Simon, György Sándor, Karl-Heinz Kämmerling, Mikhail Voskresensky).

Vo svojom repertoári má viac než 20 klavírnych koncertov. Ako sólista sa predstavil aj na niekoľkých koncertoch s orchestrom Slovenská filharmónia, naposledy ako sólista v Chačaturianovom Koncerte pre klavír a orchester, so Symfonickým orchestrom Slovenského rozhlasu, Symfonickým orchestrom Českého rozhlasu, Pražskou komornou filharmóniou, Filharmóniou Zielona Góra, Štátnymi symfonickými orchestrami miest Izmir a Antália v Turecku, Filharmóniou Bohuslava Martinů Zlín, Filharmóniou Hradec Králové, Solistes Europeéns Luxembourg, Bruno Walter Festival Orchestra, Štátnou filharmóniou Košice, ŠKO Žilina, Pressburger Philharmoniker, Slovenským komorným orchestrom pod vedením dirigentov Ondreja Lenárda, Vladimíra Válka, Friedricha Haidera, Alexandra Rahbariho, Františka Vajnara, Jerzyho Swobodu, Leoša Svárovského, Martina Leginusa, Kirka Trevora, Justusa Franza, Maria Košika, Zbyňka Müllera, Jacka Martina Händlera a i.

Je aj vyhľadávaným komorným hráčom a stálym členom zoskupení Hugo Kauder Trio a Berger Trio. S husľovým virtuózom Milanom Paľom tvoria výrazovo nekonvenčné a mimoriadne kompaktné duo, ktorého výsledkom je odbornou kritikou oceňovaná séria nahrávok kompletných diel pre husle a klavír (Beethoven, Brahms, Grieg, Suchoň, Šostakovič, Bartók). Okrem koncertov na Slovensku a v Česku účinkoval vo väčšine európskych krajín, v Turecku, Malajzii, USA, Číne, Indii a na Cypre. Ladislav Fančovič nahral viac než 20 CD nosičov pre vydavateľstvá Naxos, Pavlík Records, Hudobný fond, Slovak Radio Records a Diskant. Medzi najvýznamnejšie počiny patrí CD s hudbou bratislavského rodáka Ernő von Dohnányiho, zahŕňajúce premiéry štyroch skladieb, rapsódie a koncertných etúd pre klavír a CD Leopold Godowsky s nahrávkou jeho Klavírnej sonáty e mol, ktorej naštudovanie je ojedinelým počinom v celosvetovom meradle.

Rád siaha po veľmi náročných a málo hrávaných skladbách, ktoré sa z dôvodu technickej náročnosti zriedkavo objavujú v koncertných programoch. Intenzívne sa venuje aj interpretácii a propagácii slovenskej hudobnej tvorby (Čekovská, Šarišský, Zeljenka, Berger, Iršai, Suchoň).

V roku 2011 zhmotnil svoju dlhoročnú lásku k starému džezu a založil swingový orchester Fats Jazz Band. FJB hrá autentickú hudbu 20. až 40. rokov minulého storočia americkej, anglickej, českej a domácej proveniencie. Raritou je, že členovia orchestra hrajú na originálne historické hudobné nástroje z 30. rokov. Všestranný umelec od roku 2013 študuje hru na saxofóne a v roku 2014 založil saxofónové kvarteto Pressburg Saxophone Quartet. Jeho repertoár tvoria skladby z oblasti vážnej hudby, ktoré pre toto zoskupenie napísali napr. Alexander Glazunov, Jean Baptiste Singeleé, Jevgenij Iršai, Eugéne Bozza, Pierre Max Dubois, Claude Pascal a i. Popri tom súbor interpretuje originálne aranžmány hudobného žánru ragtime z rokov 1910 až 1920, kedy saxofón ako hudobný nástroj zažíval svoj najväčší rozkvet a stal sa inšpiráciou pre interpretov aj pre hudobných skladateľov. Od roku 2020 študuje hru na saxofóne na Fontys University v Holandsku pod vedením jednej z najväčších saxofónových osobností klasickej hudby, skladateľa a dirigenta Andreasa van Zoelena. Je riaditeľom hudobných festivalov Golden Age Festival a Saxophobia Bratislava.


Top