Hľadači strateného dobra

Typ podujatia
výstava, pre deti

Dátum, čas a miesto konania
11. 04. 2021 - 27. 06. 2021 Mestská knižnica mesta Piešťany

UsporiadateľMestská knižnica mesta Piešťany

Popis
Výstava ilustrácií Vladimíra Krála z knihy Rozprávky Pavla Dobšinského je poctou najznámejšiemu slovenskému rozprávkarovi a jeho spolupútnikom – Augustovi Horislavovi Škultétymu, Božene Němcovej a ďalším... Na výstave sú prezentované jedinečné knižné ilustrácie špičkového súčasného ilustrátora Vladimíra Krála, na ktorých pracoval dva roky. Jeho rukopis je jednoznačne rozpoznateľný medzi ostatnými ilustrátormi možno aj vďaka štúdiu animovanej tvorby. Spôsob jeho štylizácie, blízky Jiřímu Trnkovi je až scénografický s plastickou výstavbou a výraznou, ale citlivou farebnosťou.

Výstava bola otvorená slávnostnou vernisážou 10. apríla 2024 o 10.00 hod.

Vladimír Král sa narodil v roku 1974. Je absolventom Katedry animovanej tvorby na FTF VŠMU v Bratislave. Vytvoril ilustrácie k mnohým knihám pre deti - Analfabeta Negramotná (Ján Uličiansky), Vianočné mystérium (Jostein Gaarder), Kozliatka (Mária Rázusová-Martáková, Jaroslava Blažková), Ako šlo vajce na vandrovku / Tri prasiatka (Mária Rázusová-Martáková, Margita Príbusová), Jako by tu tisíc dětí bylo (Adolf Heyduk, Petr Šrámek), Janko Hraško / O Janíčkovi (Mária Ďuríčková) Vtáčia legenda (Daniel Hevier), Líza, mačka z Trojice (Ján Uličiansky), Bola koza rohatá / Dedko repku zasadil (Mária Rázusová-Martáková) či Túlavý braček (Toňa Revajová) alebo ostatná kniha - Rozprávky Pavla Dobšinského.
Knihy s jeho ilustráciami boli opakovane ocenené v súťaži Najkrajšie knihy Slovenska. Za ilustrácie ku knihe Vianočné mystérium získal Cenu Ministerstva kultúry SR. Kniha Kozliatka bola v r. 2017 nominovaná na čestnú listinu IBBY. Kniha Vtáčia legenda získala Cenu BIBIANY za najkrajšiu detskú knihu 2018 a Cenu Ministerstva kultúry 2018 za vynikajúce ilustrácie. V roku 2021 získal ocenenie v sekcii BIB Najkrajšie knihy Slovenska za ilustrácie ku knihe Bola koza rohatá/Dedko repku zasadil (Mária Ďuríčková, Mária Rázusová-Martáková).

Výstava je súčasťou XIII. ročníka festivalu Zázračný oriešok. Kniha v rozhlase – rozhlas v knihe.2024


Top