Victoria Regia

Typ podujatia
súťaž, atrakcia, festival

UsporiadateľStredná odborná škola záhradnícka

Popis
Victoria Regia – národná súťaž vo viazaní a aranžovaní kvetov – je najväčšou floristickou udalosťou na Slovensku. Už tradične sa s ňou spája záver leta v Piešťanoch, kedy sa Piešťany počas jedného septembrového víkendu premenia na obrovskú kvetinovú záhradu.
História súťaže Victoria Regia sa píše od roku 1993. Každoročne sa na súťaži predvádza množstvo šikovných aranžérov, ktorí vždy vytvoria krásne a zaujímavé kvetinové kreácie. Témy sú rôznorodé – súťaž sa venovala napríklad téme folklór, divadlo, rodine Winterovcov, 100. výročiu hotela Thermia Palace, či 900. výročiu prvej písomnej zmienky o meste Piešťany v Zoborskej listine. Samotná súťaž prebieha vo viacerých kategóriách (základné školy, záhradnícke školy, profesionáli).
Sobota daného víkendu už tradične patrí divácky najatraktívnejšej časti podujatia, Kvetinovému korzu, ktoré je farebnou prehliadkou zručnosti a talentu žiakov. Alegorické vozy, pešie a skupinové alegórie predstavujúce rôzne výjavy vytvorené pomocou kvetov, zeleniny a ovocia, štartujú na Kúpeľnom ostrove alebo Kolonádovom moste a následne prechádzajú centrom mesta. Súčasťou celého podujatia vždy býva aj výstava súťažných prác a viacero ďalších sprievodných akcií.
Hlavným usporiadateľom Majstrovstiev Slovenska vo floristike je Stredná odborná škola záhradnícka Piešťany v spolupráci s Mestom Piešťany. Podujatie sa koná pod záštitou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR a predsedu Trnavského samosprávneho kraja.


Top