Eduard Klena "do budúcnosti / into the future / 미래로 - mirae ro"

obrázok

Typ podujatia
výstava

Dátum, čas a miesto konania
24. 01. 2020 - 01. 03. 2020 | Flatgallery Piešťany

UsporiadateľFlatgallery Piešťany

Popis
Autor, Eduard Klena, sa už niekoľko rokov venuje pojmu jednotlivca v spoločnosti a jeho téma sa dostatočne preexponuje podčiarknutím pobytu v jednom z najväčších miest na svete. Eduard strávil celý svoj bakalársky ročník na Sookmyung university v hlavnom meste a teraz sa tu po dvoch rokoch vrátil písať svoju diplomovú prácu.

S odstupom času sleduje rast mesta v rámci možností, ktoré terén či spoločnosť ponúka. Vidí, ako sa za posledných päť rokov do popredia dostalo uvoľňovanie striktných mravov, ako si ženy prebíjajú svoje miesto medzi tradične patriarchálne nastavenými mužmi, ako sa jedna z najbohatších a technologicky najvyspelejších krajín sveta postupne prepadáva do negatívnych čísel v populačnej krivke a prakticky vymiera.

Seoul, ako hlavné mesto a metropola, ktorá poskytuje prácu, ubytovanie a život pre zhruba polovicu obyvateľov tejto krajiny, celkovo reprezentuje faktory, ktoré hýbu spoločnosťou. Staré štvrte zo sedemdesiatych rokov sa systematicky likvidujú a sú nahrádzané masívnymi a sterilnými výškovými blokmi, podobnými ako vajce vajcu, odlíšené obrovskými popisnými číslami na svojich uniformných fasádach. Ich cieľom je poskytovať bývanie, ktorého je stále nedostatok, pre početnú vrstvu mladej generácie, ako štartovaciu čiaru pre ich život v zložitej spoločnosti, do ktorej sa majú zaradiť a do ktorej majú následne plodiť deti, po vzore predstáv vlády. Likvidácia rokov sedemdesiatych, keď Seoul zažil svoj prvý rozsiahly rast do všetkých strán, má zjednodušiť rannú a večernú jazdu pracujúcich do centra mesta, vyhnúť sa strateným hodinám vo vlakoch, diaľkových autobusoch, či autách. Tento stav poskytuje vznik akéhosi oxymoronu, kde sú proti sebe postavené faktory demografického úbytku a urbanistického rastu. Nedochádza k uvoľnovaniu a rozťahovaniu životného priestoru, naopak je ešte stiesnenejší a komplikovanejší a zároveň je otázne, či novobudované sídla do budúcnosti naplnia svoju pôvodne zamýšľanú funkciu.

Tieto vstupy Klena prevádza urbanisticko architektonicky do širokorozmerných monochrómnych kresieb naklonovaných megasídlisk rôznych formátov, podčiarkuje stratenosť, hodnotu človeka (ak tu nejaká je), rutinu jedného dňa s druhým, ako podobnosť domu s domom, pozorovane akýsi životný nihilizmus, ktorý sa zakráda ulicami skoro nekonečného mesta. Názov výstavy -> ​“do budúcnosti / into the future/ miraero”,​pracuje s akýmisi dobrými vyhliadkami, s ktorými je zvyčajne prepájaný, avšak autor ho skepticky spytuje a ponecháva finálnu odpoveď na divákovi.

(text by Jana Kucejová (kurátor) & Eduard Klena)

Kurátori: Andrej Jaroš a Kata Sedlak


Top