65. mfP: Romanca pre violu a klavír - online prenos

Typ podujatia
koncert

Dátum, čas a miesto konania
19. 10. 2020 o 19.30 h | Dom umenia Piešťany (Malá sála)

UsporiadateľDom umenia Piešťany
Mesto Piešťany
REZORT PIEŠŤANY

Popis
Koncert sa vzhľadom na situáciu neuskutoční v Health Spa Resort Thermia Palace, ale v Dome umenia v Malej sále bez účasti divákov!

Koncert bude možné sledovať online na www.youtube.com.

Martin Ruman – viola

Alena Hučková – klavír

Komorný koncert je venovaný Alexandrovi Albrechtovi, významnej osobnosti hudobného umenia.

Program:

Johann Nepomuk Hummel (1778 – 1837)
Sonáta pre klavír a violu Es dur, op.5, č. 3

Ilja Zeljenka (1932 – 2007)
Sonáta-balada pre violu a klavír

Alexander Albrecht (1885 – 1958)
Tri piesne pre violu a klavír

Alberto Ginastera (1916 – 1983)
12 Amerických prelúdií, op. 12

Henri Vieuxtemps (1820 – 1881)
Capriccio pre violu sólo, op. 55

Martin Ruman je slovenský violista, ktorý v súčasnosti pôsobí na pozícii sólo violistu Slovenskej filharmónie a ako pedagóg na Konzervatóriu v Bratislave. Pochádza z Prievidze, kde získal aj základy hudobného vzdelania. Od detstva bol členom detského folklórneho súboru Malý Vtáčnik, kde si vytvoril vzťah k slovenskému folklóru. Po maturite na Piaristickom gymnáziu v Prievidzi začal svoje hudobné štúdiá na Bratislavskom konzervatóriu v triede Kornela Klatta. V tomto období získal prvú cenu na Súťaži slovenských konzervatórií a súťaži Talenty pre Európu v Dolnom Kubíne. Neskôr v štúdiách pokračoval na Pražskom konzervatóriu v triede Karla Doležala. Tu taktiež získal prvú cenu na Súťaži českých konzervatórií. V roku 2012 vyhral konkurz do Slovenskej filharmónie, v ktorej pôsobí doteraz. Štúdiá si ešte počas práce dopĺňal na VŠMU v triede Jozefa Hošeka a vo Viedni u Alexandra Zemtsova. Magisterské štúdium si dokončil na Akadémii umení v Banskej Bystrici u Ewalda Danela. V roku 2019 nastupuje na interné doktorandské štúdium na VŠMU v Bratislave v triede Jozefa Hošeka. Martin Ruman sa zúčastnil mnohých interpretačných kurzov u renomovaných umelcov ako Gilad Karni, Atar Arad, Hariolf Schlichtig, Mikhail Zemtsov, Julia Dinerstein, Stephanie Baer, Wolfgang Klos a iní. Ako sólista, komorný hráč alebo sólo violista orchestra vystupoval takmer vo všetkých Európskych krajinách, v USA, Japonsku, Južnej Kórei, Ománe alebo v Izraeli. Na pódiu spolupracoval ako komorný hráč s osobnosťami ako Shmuel Ashkenasi, Zhou Qian, Isabelle van Keulen, Robert Cohen, Juan-Miguel Hernandez Daniel Rowland, Pablo Barragán. Pravidelne účinkuje aj s najznámejšími slovenskými a umelcami a súbormi, ako napríklad Igor Karško, Milan Paľa, Jozef Lupták, Boris Lenko, Ján Krigovský, Muchovo kvarteto alebo Moyzesovo kvarteto. Je pravidelným účinkujúcim na komornom festivale Konvergencie a členom komorného zoskupenia Collegium Wartberg. S klaviristkou Alenou Hučkovou odohral recitály na viacerých slovenských festivaloch (Košice, Bratislava, Nitra, Banská Bystrica, …), ale v zahraničí (Viedeň …). Ako sólista s orchestrom sa viackrát predstavil so Slovenskou filharmóniou, Slovenským komorným orchestrom, Cappellou Istropolitanou a Sinfoniettou Bratislava. Popri svojom poste profesora na Bratislavskom konzervatóriu je od roku 2017 taktiež lektorom v Slovenskom mládežníckom orchestri. Pedagogicky pôsobí aj na kurzoch doma i v zahraničí, napríklad na kurzoch CIMA vo Viedni alebo komorných kurzoch Konvergencie.

Alena Hučková profesionálna klaviristka, ktorá sa hre na klavíri a hudbe venuje nepretržite už od svojich piatich rokov. Narodila sa v roku 1988 v Bratislave a od šiestich rokov navštevovala triedu Aleny Klattovej v Základnej umeleckej škole E. Suchoňa v Bratislave. V tom čase si ju vzala pod krídla aj známa klavírna pedagogička Eva Fischerová-Martvoňová, ktorá vycho
vala niekoľko generácií skvelých klaviristov. Vďaka nej sa podarilo rozvinúť Alenin talent, čoho dôkazom je množstvo cien z národných a medzinárodných klavírnych súťaží, ako aj jej debut s Brnianskou filharmóniou vo veku trinásť rokov a následné sólistické vystúpenia so Slovenskou filharmóniou a Orchestrom Janáčkovej opery Národného divadla Brno. V štúdiu hry na klavíri pokračovala na Konzervatóriu v Bratislave pod vedením Petra Pažického. Ich spolupráca priniesla ďalšie
súťažné a koncertné úspechy a pretrváva dodnes. Jej ďalšie kroky viedli na Janáčkovu akadémiu múzických umení v Brne, kde sa pod vedením Jana Jiraského zdokonaľovala v klavírnej hre a zároveň sa v triede Aleny Vlasákovej vzdelávala v oblasti klavírnej pedagogiky. Zúčastnila sa tiež viacerých interpretačných kurzov pod vedením vynikajúcich klaviristov (ako Matti Raekallio, Alexander Strukov, Arkadi Zenziper, Balász Szokolay, Eduardus Halim ai.). Získala mnohé ocenenia v sólovej hre, komornej hre aj za klavírnu spoluprácu, napríklad: Cena absolútneho víťaza a Cena za najlepšiu interpretáciu skladby W.A.Mozarta (Amadeus, Brno), 3. cena na súťaži Pro Bohemia (Ostrava), 3.cena na súťaži EPTA (Osijek), 2. cena na súťaži slovenských konzervatórií, 3. cena na Schubertovej súťaži pre klavírne duá (Jeseník), Cena za klavírny sprievod (Prešporský Paganini, Schneiderova Trnava, Dni Miloša Ruppeldta). Alena Hučková sa pedagogickej a korepetítorskej činnosti venuje od roku 2005. Pôsobila na Základnej umeleckej škole Jozefa Kresánka v Bratislave ako učiteľka hry na klavíri a korepetítorka. Dve sezóny pôsobila aj ako korepetítorka Baletu Slovenského národného divadla a dodnes zastáva funkciu externého člena orchestra SND. V súčasnosti pôsobí ako externá korepetítorka na katedre spevu VŠMU a ako rezidentná korepetítorka na letných majstrovských kurzoch Camerata Comorra. Je vyhľadávanou komornou hráčkou a korepetítorkou. V klavírnom duu spolupracuje s Vladimírom Šrankom. Premiérovala skladby súčasných slovenských autorov ako napr. E.Iršai, M.Piaček, V.Gräffinger, R.Kraus ai. Spolu so sólo violistom Slovenskej filharmónie Martinom Rumanom tvoria komorné duo, ktoré vystupuje na Slovensku aj v zahraničí. Hučková účinkovala na festivaloch Nitrianska hudobná jeseň, Bojnické hudobné leto, Topoľčianska hudobná jeseň, Rajecká hudobná jar, Banskobystrická hudobná jar a v rámci cyklu (Ne)známa hudba a Nedeľné matiné v Mirbachovom paláci. V septembri 2018 sa predstavila na recitáli s Pavlom Bogaczom ml. v Šanghaji.

Komorný koncert je venovaný Jánovi Albrechtovi, významnej osobnosti hudobného umenia.


Top