JAZZDIVAS.SK - International Women's Jazz Festival Piešťany

Typ podujatia
festival, významné podujatie

Dátum, čas a miesto konania
19. 08. 2022 - 21. 08. 2022 La Musica caffe / restaurant / music bar (La Musica, Hudobný pavilón v Parku)

UsporiadateľLa Musica caffe / restaurant / music bar

Popis


Medzinárodný ženský jazzový festival. Koncerty sa uskutočnia v klube La Musica a v Hudobnom pavilóne v mestskom parku v Piešťanoch.


Hlavná myšlienka festivalu JAZZDIVAS.SK je predstavovať ženy v džeze. Slovenské džezové speváčky sú pre väčšinu Slovenska neznáme, nepropagujú ich médiá, ich hudba sa veľmi zriedkavo hrá v rádiách a v televíziách ich už vôbec nevidieť. Ak aj áno, tak v iných úlohách ako džezové speváčky. Ženy v džeze už ani na Slovensku nie sú raritou, mnohé študovali a študujú na zahraničných hudobných školách a posúvajú sa bližšie k európskym parametrom. Náš festival je jednou z možností, kde širokej verejnosti jednotlivé protagonistky predstavujeme. Festival JAZZDIVAS.SK je prvým ženským džezovým festivalom na Slovensku.


Prvý večer sa začína na terase v La Musica v Piešťanoch 19. 8. 2022 koncertom ženského vokálneho zoskupenia Paper Moon Trio, ktoré od roku 2009 pôsobilo v orchestri Bratislava Hot Serenaders pod názvom Serenaders Sisters. Ako samostatné Paper Moon Trio vzniklo v roku 2013 a tvoria ho Barbora Medeková (spev, ukulele), Juliana Šeregiová (spev, husle) a Andrea Kružliaková (spev, gitara). V repertoári majú predovšetkým džezové skladby z 20. – 40. rokov.


V piatok 19. 8. 2022 sa predstaví aj speváčka Ester Wiesnerová s nemeckým klaviristom Julianom Moreenom. Ester Wiesnerová je medzinárodne aktívna hudobná skladateľka, speváčka, textárka a pedagogička. Šesť rokov sa jej činnosť sústredila v New Yorku a Bostone, no koncertné turné absolvovala aj v krajinách Ázie, Južnej Ameriky, Afriky a Európy. V roku 2020 bola Ester ocenená medailou jazzového skladateľa Gunthera Schullera v Bostone. K jej ďalším úspechom patrí napríklad zaradenie do rebríčka „30 pod 30“ časopisu Forbes (30 najúspešnejších Slovákov pod 30 rokov), alebo titul „Objav roka“ v súťaži Nové tváre slovenského jazzu. Ester Wiesnerová je absolventkou spevu a jazzovej kompozície na Berklee College of Music v Bostone.


Druhý festivalový deň - sobota 20. augusta 2022 je určený pre širokú verejnosť v Hudobnom pavilóne v mestskom parku v Piešťanoch. Hlavnou myšlienkou festivalu je predstavovať džezové Divy aj tým, ktorí na džez do klubov nechodia, preto je toto podujatie pre divákov bez vstupného.


V nedeľu 21. augusta 2022 ukončí festival v Hudobnom pavilóne koncert Lucia Lužinská & Colorful Music.


Top