Veselé obrázky Boženy Plocháňovej

obrázok

Typ podujatia
výstava, pre deti

Dátum, čas a miesto konania
11. 08. 2022 - 11. 11. 2022 Mestská knižnica mesta Piešťany

UsporiadateľMestská knižnica mesta Piešťany

Finančná podpora podujatia:
Realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín - KULTMINOR.

Popis
Výstava detskej ilustrácie a kresleného humoru.

Božena Plocháňová je považovaná za jednu z najvýznamnejších slovenských ilustrátoriek kníh pre deti. Jej kresby sú nesmierne veselé a hravé. Pre jej obrázky je podľa kunsthistoričky Viery Anoškinovej charakteristická ľahkosť prejavu, dokonalá výtvarná profesionalita, voľnosť, jednoduchosť, brilantnosť a precíznosť. Jej kresby vždy vyžarujú istú dávku humoru, čím sú príťažlivé pre detského, ale aj dospelého diváka.

Na výstave nájdete ilustrácie ku knihám známych slovenských spisovateliek – Eleny Čepčekovej, Márie Ďuríčkovej, Kristy Bendovej a Hany Ponickej, ilustrácie z časopisu Roháč a originály edukačného pexesa.

Vybrané knihy sú pre mnohých čitateľov veľmi známe:
Meduška (Elena Čepčeková) – rozprávky sú o usilovnej včielke, ktorá zbiera peľ z kvietkov na liečivý medík a doma jej vonia bylinková lekáreň.
Danka a Janka (Mária Ďuríčková) – známe a obľúbené postavičky Danka a Janka sú na nepoznanie rovnaké sestričky dvojčence. Veľmi rady si vymýšľajú a v tejto malej knižke sa vyberú do rozprávky.
Ako Jožko Pletko poplietol si všetko (Krista Bendová) – príbehy malého Jožka Pletka vo veršoch sú klasikou rodinnej knižnice a titulom, ktorý sa prirodzene dedí.
Opice z našej police (Krista Bendová) – veselé príbehy o nezbedných opiciach, v ktorých sa dozviete ako to vyzerá, keď sa opice načisto poľudštia alebo keď rozhodujú o tom, ktorá je najkrajšia.
Osmijanko (Krista Bendová) – v rozprávkach Kristy Bendovej Osmijanko vymýšľa rozmarné príhody plné dobrodružstiev a využíva pritom vtipnú a originálnu hru so slovom.
O Štoplíkovi (Hana Ponická) – veselé príbehy korkového panáčika, ktorý svojou bezprostrednosťou očaril už celé generácie detí.
Na výstave sú prezentované aj knihy, ktoré sú dnes dostupné už iba v antikvariátoch. Napríklad: Čudná torta (Krista Bendová), Šťastný pes (Krista Bendová), Nosorožce v drožke (Ludwik Jerzy Kern), Odslova doslova (Jozef Pavlovič), Jánošíček (Zuzana Zemaníková), Štvornohé rozprávky (Jozef Pavlovič), Frčko a ježko (Krista Bendová)...
Dnes už za Boženu Plocháňovú hovoria hlavne jej obrázky, ktoré sú dôkazom, že bola poprednou a uznávanou umelkyňou.

Text zostavila: Katarína Kosánová.


Top