Ilustrácie / Daniela Olejníková

Typ podujatia
výstava

Dátum, čas a miesto konania
06. 09. 2022 - 13. 11. 2022 Danubiana

UsporiadateľDanubiana

Popis
Výstava významnej slovenskej ilustrátorky Daniely Olejníkovej.

Na výstave dominujú ilustrácie z dvoch detských kníh spisovateľa Mareka Vadasa. V prvej z nich: Útek sa autorka orientuje na danosti digitálneho média a naplno využíva nástroje, ktoré ponúka. Napriek tomu si obrazy zachovávajú imunitu voči neprirodzene dokonalej počítačovej podobe a udržujú si precízne imitovanú jedinečnosť analógu. Exotická farebnosť sprístupňuje náročný príbeh o strate a hľadaní domova.
Priestorový objekt umožňuje návštevníkovi nahliadnuť do viacerých výjavov súčasne a objavovať odlišné súvislosti, než ktoré ponúka listovanie v knihe. V picturebooku Krutá Marta je softvér v úlohe pomocníka, ktorý drží proces ilustrovania pod kontrolou. Postup tvorby je takmer identický s prípravou primitívnej sieťotlače: každá z farebných vrstiev bola prekreslená ručne tušom na papier, čo do výsledku vnieslo vítaný element náhody. Koláže zo starých herbárov kontrastujú s divokosťou farieb a expresívnymi výrazmi hrdinov rozprávky o hľadaní pochopenia a harmónie medzi živými stvoreniami. V duchu hľadania ideálnej rovnováhy medzi „špinavou“ prácou a digitálnou tvorbou sa nesú aj ilustrácie Hávedníka od Jiřího Dvořáka, v ktorých sa autorka po dlhej prestávke vrátila k linorytu.
Samotná kniha je vytlačená žiarivými Pantone farbami, ktoré starú techniku posúvajú do súčasnosti a zabezpečujú nereprodukovateľný zážitok z čítania, podobne ako ďalšie tituly Trinásť a Dita od Jany Bodnárovej.

Otváracie hodiny:
10.00 - 18.00 h (v pondelok zatvorené)


Top