Príbehy našej zeme

obrázok

Typ podujatia
výstava

Dátum, čas a miesto konania
14. 07. 2023 - 31. 10. 2023 Mestská knižnica mesta Piešťany

UsporiadateľMestská knižnica mesta Piešťany

Finančná podpora podujatia:
Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Popis
Výstava Príbehy našej zeme, ilustrovaný svet Matúša Maťátka primárne predstavuje súbor ilustrácií, pochádzajúcich z dvoch najnovších knižných projektov Matúša Maťátka - publikácií Prešporské legendy ožívajú a Zvieracia farma. „Vystavené panely sú ako veľká otvorená kniha. Keď vojdete do sály, mala by vás sprevádzať príbehom a uchvátiť svojou monumentalitou,“ povedal Matúš Matáťko a doplnil, že výstava predstavuje tie najlepšie ilustrácie z kníh. „Je to akoby stroj času, ktorý vás vezme z minulosti, teda z čias prvých projektov až do súčasnosti,“ doplnil M. Maťátko.

Prešporské legendy ožívajú je kniha, ktorú vytvoril kolektív slovenských spisovateľov a osobností ako Michal Hvorecký, Denisa Fulmeková, Diana Mašlejová, ale aj Peter „Expl0ited“ Altof a ďalší. Je to literárna pocta dielu Márie Ďuríčkovej, keď na motívy jej kníh Prešporský zvon a Dunajská kráľovná vytvoril kolektív autorov poviedky, zasadené do prostredia súčasnosti.

Zvieracia farma je kultovým dielom Georga Orwellla, ktorú v tomto vydaní do slovenčiny preložil Ján Kamenistý. Dielo je politickou satirou, ktorá sa zameriava na korupciu a zneužívanie moci prostredníctvom príbehu o zvieratách. Tie sa vzoprú ľudskému panstvu na farme, ale neskôr sami prejavia totalitné tendencie.

Výstavu dopĺňajú ilustrácie z kníh Lapinovci z letiska (Viktória Laurent-Škrabalová), Červený vírus a kučeravý Sebastián (Ivana Auxtová), Kocúr, ktorý chcel byť drakom (Viktória Laurent-Škrabalová), či Jaro kriplů (Daniel Rušar).


Top