Nesmieme zabudnúť

obrázok

Typ podujatia
výstava

Dátum, čas a miesto konania
08. 09. 2023 - 25. 09. 2023 Mestská knižnica mesta Piešťany

UsporiadateľMestská knižnica mesta Piešťany

Finančná podpora podujatia:
Realizované s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR.

Popis
Výstava Nesmieme zabudnúť predstavuje významné knižné tituly pripomínajúce holokaust a 2. svetovú vojnu. Približuje publikácie, prostredníctvom ktorých autori zachytili vlastné spomienky na nepredstaviteľne náročné chvíle prežité v koncentračných táboroch, emotívne momenty a hraničné situácie, ktoré ľudia v 40. rokoch prežívali na pokraji takmer istej smrti.

Prelistovať, prípadne i požičať si môžete tituly ako Denník Anny Frankovej (Otto H. Frank a Mirjam Pressler, vydavateľstvo Slovart, 2015), Mengeleho dievča (Viola Stern Fischerová a Veronika Homolová Tóthová, Ikar, 2016), Boxer (Reinhard Kleist, Argo, 2015), Francina vojna (Rabinek Franci Epstein, Ikar, 2020), Mapa kostí (Jane Yolen, Moba, 2019), Ako som prežil Buchenwald (Armand Bulwa, Motýľ, 2020), Sestry z Osvienčimu (Roxane van Iperen, Motýľ, 2020) a ďalšie.

Výstavu realizujeme pri príležitosti Dňa obetí holokaustu a rasového násilia, ktorý si každoročne pripomíname 9. septembra. V roku 1941 v deviaty septembrový deň začal v Slovenskom štáte platiť Židovský kódex – vládne nariadenie o právnom postavení Židov. Židovský kódex obmedzoval občianske, náboženské a spoločenské práva. Kódex patril medzi najkrutejšie protižidovské zákony v Európe.


Top