Štefánik

obrázok

Typ podujatia
výstava

Dátum, čas a miesto konania
01. 11. 2023 - 30. 11. 2023 Mestská knižnica mesta Piešťany

UsporiadateľMestská knižnica mesta Piešťany

Popis
Výstava Štefánik pozostáva z ukážok z rovnomenného komiksového románu autorov Václava Šlajcha, Gabriely Kyselovej a Michala Baláža. Kniha komiksovo interpretuje osobnosť Milana Rastislava Štefánika, konfrontuje pozitívne spomienky na tohto významného rodáka z Košarísk s bežnými ľudskými povahovými črtami, ktorými oplýval i tento velikán.

Komiksový román hovorí o Štefánikovi ako o mužovi mnohých tvárí, nielen o tých učebnicových, ale rozporuplných a osobitých. Ktorá z nich je tá pravá? Všetky alebo žiadna? Bol to muž veľkých gest a malicherných slabostí. Zábavný, spoločenský, osamelý, ambiciózny, nepochopený. Karierista, zvodca, fanfarón aj Don Quijote. Je to príbeh o maskách, ktoré nosíme, a o (ne)možnosti jeden druhého skutočne poznať.

Výstava v piešťanskej knižnici približuje viaceré momenty z úspešného románu. Pripomína Štefánikov pobyt na Tahiti, prepadnutie, pôsobenie vo Francúzsku, v Amerike či Rusku. Zobrazuje Tomáša Garrigue Masaryka i Bohumila Kafku.
Príbeh podľa scenáristov Michala Baláža (SR) a Gabriely Kyselovej (ČR) nakreslil ilustrátor a autor komiksov Václava Šlajch (ČR). Román Štefánik sa stal najlepšou komiksovou knihou roka 2021 – získal sošku Muriel a Cenu Českej akadémie komiksu.

Štefánik v obrazoch z rovnomennej knihy bude zdobiť čitáreň oddelenia pre dospelých až do konca novembra. Tento komiksový román v slovenskom i českom jazyku sa nachádza vo fonde piešťanskej knižnice a je možné si ho vypožičať.


Top