Monika Kuľhavá a Záboj Bohuslav Kuľhavý: VESMÍRNE ODKAZY A POSTMODERNA

Typ podujatia
vernisáž

Dátum, čas a miesto konania
13. 02. 2024 o 17.00 h Výstavná sieň v Starej lekárni

UsporiadateľMestské kultúrne stredisko mesta Piešťany

Popis
MONIKA KUĽHAVÁ ZÁBOJ a BOHUSLAV KUĽHAVÝ - VESMÍRNE ODKAZY A POSTMODERNA - vernisáž.
Výstava ponúka ucelenejší pohľad na tvorbu jednej najvýznamnejších osobností slovenskej kultúry, Záboja Bohuslava Kuľhavého. Nedávno odišiel a zanechal mimoriadny odkaz ako jeden zo spolutvorcov svetovej postmoderny.
Patril medzi mimoriadne nadaných umelcov, s obrovskými úspechmi nielen doma, ale aj na svetovej scéne. Plagát s jeho dielom vítal návštevníkov na reprezentačných kolektívnych výstavách toho najlepšieho v Budapešti i Brazílii.
Bol blízky kolega galandovcov, s neopakovateľným rukopisom , charakterizujúcim jeho dielo dodnes. Princípom autorovej tvorby bolo rozbiť obrazovú plochu na viac, na seba nenadväzujúcich obsahových, či abstraktných celkov. Vracal sa k rodnému Liptovu. Objavoval originalitu výrazových prostriedkov.
Výstava tvorí pôsobivý základ pre spoznanie tvorby tohto vo svete rešpektovaného postmodernistu.
Monika Kuľhavá sa predstavuje v inom poli umeleckého výrazu. Stavia na figure, ktorú nielen analyzuje, ale posúva do spektra záhadných , až vesmírnych objavov a existencie nekonečného vesmíru. Obrazy sú blízke vnímaniu dnešnej mladej generácie. Nielen tým, že disponujú harmonickou farebnosťou a astrálnymi výrazovými prostriedkami, ale predovšetkým schopnosťou dať osobitý výraz každej tvári, v bohatom spektre záhadnosti..

V hre na gitaru vystúpi Leah Fabiánová žiačka Základnej umeleckej školy v Piešťanoch z triedy učiteľky Miriam Gregorovej.


Top