Cpin Peter (1947)

Typ autority
Ilustrátor, výtvarník, grafik

Životopis
Narodil sa 8. novembra 1947 v Bratislave. Študoval na Pedagogickej fakulte Univerzity Komenského, odbor Slovenský jazyk a výtvarná výchova. Pracoval skoro dvadsať rokov vo vydavateľstve Mladé letá ako výtvarný redaktor a propagačný výtvarník. Neskôr pôsobil vo vydavateľstve a reklamnej agentúre Roko. Podstatnou náplňou jeho tvorby je knižná grafika a ilustrácia, najmä kníh a časopisov pre deti a mládež. Medzi mnohými ilustroval: Brumlíčkove rozprávky, Zlatá priadka, Tri múdre kozliatka, Cibuľkove dobrodružstvá, Modré z neba, Medardove rozprávky, Veselá knižka do prvej lavice, Povedala abeceda, Jano, Čenkovej deti a iné. Počet titulov, na ktorých sa podieľal či už ako grafik, výtvarný redaktor alebo ilustrátor, vysoko prevyšuje stovku. Pre jeho tvorbu sú typické humorné a hravé ilustrácie v živých farbách. Rád si na ilustrovanie vyberá rozprávky s veselým obsahom, ktoré dotvára svojimi ilustráciami. Jeho kresby sú realistické s jemným ironickým zveličením, ktorým zvýrazňuje charakterové črty jednotlivých postáv ilustrovaného príbehu. Často dáva zvieracím postávam, ale aj rastlinám akoby ľudské tváre, aby lepšie zvýraznil dejovú líniu textu. Má vynikajúcu kresbu s dôsledne prepracovanými detailmi, ktorú obohacuje jasnou a živou pastelovou farebnosťou. Jeho ilustrácie sú príťažlivé nielen pre detského, ale aj dospelého čitateľa. Za svoju prácu získal viacero ocenení, napr. cenu v súťaži Najkrajšia kniha Československa pre výtvarníka do 35 rokov, zápis na Čestnú listinu Medzinárodnej únie pre detskú knihu (IBBY), Cenu Ľudovíta Fullu. Je viacnásobným držiteľom Ceny vydavateľstva Mladé letá. Žije a pracuje v Modre.

Výberová bibliografia:
Čo je prečo tak (J. Galata, Mladé letá 1980), Osmijankove rozprávky (K. Bendová, Mladé letá 1983, Ikar 2003), Brumlíčkove rozprávky (K. Bendová, Buvik 1994)
Modré z neba (Š. Moravčík, Lienka 1995), Medardove rozprávky (V. Šikula, Nona 1997), Šašo v ústach (F. Rojček, Prima Art 1997), Cibuľkove dobrodružstvá (G. Rodari, Mladé letá 1999), Rozprávky s podkovičkami (L. Friedová, Mladé letá 1999)
Povedala abeceda (J. Pavlovič, Ikar 2000), Opice vo vyťahaných tričkách (R. Bachratý, Ikar 2000), Veselá knižka do prvej lavice (T. Janovic, Mladé letá 2001), Budkáčik a Dubkáčik (J. Cíger Hronský, Mladé letá 2002, SPN - Mladé letá 2015), Nezblázni sa, mamička (G. Futová, SPN - Mladé letá 2003), Zlatá priadka (M. Ďuríčková, SPN 2004), Rozprávky uja Klobásu (J. Satinský, Ikar 2008), Tri múdre kozliatka (J. Cíger Hronský, SPN - Mladé letá 2008), Ako Jožko Pletko poplietol si všetko (K. Bendová, Eastone books 2011), Ďuro truľo a figliari (J. Navrátil, Regent 2013), Rok má svoj krok (K. Habovštiaková, Regent 2015), Písmenká, netlačte sa! (B. Trilecová, Matys 2017)

Odkazy

Knihy (52)


Top