PIKTO 14

obrázok

Ilustrovaný svet ulice

Posledný októbrový víkend patril v mestskej knižnici priaznivcom výtvarného umenia. Na treťom ročníku ilustrátorskej konferencie PIKTO 14 sa tu stretli ilustrátori, grafici, grafickí dizajnéri, architekti a všetci tí, ktorým nie je ľahostajný vzhľad priestoru okolo seba. Téma tohtoročného Pikta bola orientovaná práve na vizuál našich miest a organizátori sa rozhodli pre názov Ilustrovaný svet ulice.
Vďaka spolupráci Asociácie ilustrátorov (ASIL), Mesta Piešťany a mestskej knižnice do Piešťan zavítalo vyše 30 umelcov, ktorí počas dvoch dní trvania konferencie živo diskutovali na tému ilustrácie vo verejnom priestore.
Podujatie otvoril šéf ASILu Peter Gála, ktorý privítal prednášajúcich lektorov aj účastníkov. Po ňom už mikrofón patril jednotlivým speakrom. Ako prví vystúpili Adam Berka, Zuzana Žúžiová, Juraj Ličko s príspevkom na tému Čo je ilustrácia vo verejnom priestore. Zaujímavé rozprávanie doplnili skúsenosťami z domu i zo zahraničia a zúčastneným premietli ukážky výtvarného umenia situovaného do priestorov ulice. O alternatívnych formách marketingu a propagácie v exteriéri hovorili českí lektori Tomski&Polanski a Slovák Peter Trmos.
Program konferencie pokračoval aj v sobotu. Dopoludnia dostali priestor malí výtvarníci, ktorí si pod vedením Mareka Cinu – jedného z účastníkov konferencie, ilustrátora a streetartového umelca, vyskúšali dekorovanie steny pomocou špeciálnych hrubých fixiek. Kreatívny workshop sa tešil úspechu a priazni detí, ktoré s nadšením maľovali po vopred pripravených tabuliach svoje predstavy o vzhľade umenia na ulici.
Prednášajúcimi lektormi v sobotu boli Piešťanka Alica Gurínová spolu s Pek Crew (Tomáš Rybár a Emil Taška). Ich príspevok sa venoval téme Rukopis výtvarníka vs. corporate identity inštitúcie a ponúkol zaujímavý pohľad na spôsob spolupráce výtvarníka so zadávateľom.
Zaujímavým vstupom sa predstavila slovenská výtvarníčka Michaela Chmelíčková, ktorá pri svojej tvorbe využíva celkom netradičnú techniku – izolačnú lepiacu pásku.
Posledný príspevok patril téme Ako osloviť ilustrátora a ako ho prizvať na spoluprácu, ktorého sa ujali speakri Viktor Féher, Juraj Ličko, Michal Turkovič.
Uvoľnená až rodinná atmosféra konferencie aj tento rok priniesla hodiny zaujímavých prednášok, diskusií, nápadov i návrhov na zlepšenie práce vo svete výtvarníkov, ilustrátorov, grafikov. Po úspešných troch ročníkoch sa z konferencie PIKTO stáva jedno z ďalších tradičných miestnych kultúrnych podujatí, ktoré svojím významom prekračuje hranice mesta.
Autor: Katarína Nemcová Dátum: 28. 10. 2014

Top