Séria podujatí k Svetovému dňu cestovného ruchu

obrázok
Pri príležitosti Svetového dňa cestovného ruchu usporiadala Mestská knižnica mesta Piešťany a Piešťanské informačné centrum sériu hneď niekoľkých podujatí, ktoré priniesli do Piešťan množstvo zaujímavých tém. Rôzne tematicky zamerané podujatia boli rozdelené do viacerých dní a na svoje si prišli milovníci cestovania, turistiky, obrazov a plastík, vzácnych čajov ale aj deti z piešťanských škôl.
Práve prvé z podujatí bolo určené najmenším zvedavcom, ktorí sa vybrali na náučnú vychádzku do Súkromného etnografického múzea v Krakovanoch, kde mohli vidieť ako žili naši predkovia. Tunajšia expozícia je totiž zameraná na históriu života na vidieku a dominuje jej rozsiahla zbierka obradových textílií, krásnych krojov a paličkovanej čipky. Podujatie malo názov Za krakovskú bránu a bolo súčasťou pravidelných Piešťanských vychádzok.
V utorok 16. septembra prišla do Piešťanského informačného centra predstaviť svoju novú knižku publicistka Andrea Puková. Netradičný bedeker Zaľúbení do Paríža s podtitulom Kaviarenské romance mesta svetiel a jeho literárny život prináša pohľad na metropolu na Seine očami spisovateľov. V knižke nájdete 60 kaviarní, 3 kníhkupectvá, 3 hotely, jednu pasáž, dva parky, tančiareň, najmenšiu ulicu Paríža a jeden pouličný bufet. Okrem pútavého čítania v nej nájdete všetky potrebné praktické informácie, doplnené fotografiami v špeciálnej úprave Petra Župníka.
O dva dni neskôr si návštevníci informačného centra vypočuli zaujímavé rozprávanie Bedřicha Ludvíka o jeho zážitkoch z ciest po Amerike. Cestovateľská prezentácia Americké portréty bola spojená aj s premietaním videa, ktoré v USA natočil sám autor. Svoju prezentáciu Bedřich Ludvík neskôr zopakoval aj pre žiakov Hotelovej akadémie Ľudovíta Wintera.
Dve podujatia sa konali aj v neďalekých Drahovciach. Vo štvrtok 18. septembra porozprávala pražská cestovateľka Eva Svobodová o tajomnej Litve a v utorok 23. septembra sa konala v miestnom centre voľného času beseda pre deti s názvom Zo škrupiny, nezvyčajný dar z cudziny za účasti autorky rovnomennej detskej knihy Jany Necpalovej.
V priestoroch informačného centra nechýbala ani medzinárodná výstava obrazov a umeleckých prác. Svoje diela prišiel osobne predstaviť poľský autor Zbigniew Niemiec. Na vernisáž, ktorá sa konala 19. septembra prišlo množstvo hostí z Poľska, medzi nimi aj delegácia partnerského kúpeľného mesta Ustroń.
O umení prípravy japonského čaju a pestovania miniatúrnych stromov bonsajov bola prednáška Alenky a Vladimíra Ondejčíkových konajúca sa v stredu 24. septembra. Pre všetkých, ktorým učarovala vôňa ďalekých krajín ukrytá v tajomných čajových vrecúškach pripravili organizátori neobyčajné stretnutie. Návštevníci sa v informačnom centre dozvedeli fascinujúce informácie o príprave týchto vzácnych byliniek a niektoré čaje mohli priamo aj ochutnať.
Čaro regiónu Východnej Moravy mali návštevníci jedinečnú možnosť spoznať vo štvrtok 25. septembra v priestoroch mestskej knižnice, kde zavítal špecialista na turistiku Zdeněk Urbanovský, zástupca Centrály cestovního ruchu Východní Moravy. Súčasťou podujatia bola prezentácia turistických zaujímavostí, ale aj ochutnávka miestnych gastronomických špecialít.
Autor: Dominik Dobrota Dátum: 29. 09. 2014

Top