FIVA World Rally 2016

obrázok
Od 7. do 12. júna 2016 sa v Piešťanoch po prvýkrát v histórií konala celosvetová prehliadka historických vozidiel FIVA World Rally 2016. Slovensko sa po prvýkrát predstavilo ako hosťujúca krajina tohto výnimočného podujatia a ponúklo účastníkom možnosť spoznať tamojšie krásy v 4 nenáročných jazdách, ktoré viedli naprieč západnou oblasťou našej republiky. Nad podujatím prevzal záštitu prezident Slovenskej republiky.

Pre účastníkov začal program v utorok 7. júna príchodom na Kúpeľný ostrov v Piešťanoch. Po vybavení formalít ich popoludní čakalo slávnostné privítanie v Kursalone, odkiaľ sa vydali na propagačnú jazdu pešou zónou smerom cez Kolonádový most na Kúpeľný ostrov. V stredu v ranných hodinách vyrazili veteránisti z Kúpeľného ostrova na jazdu do Bojníc, kde si prezreli Bojnický zámok. Vo štvrtok bola na programe návšteva Bratislavy a výrobného závodu Volkswagen. Počas jazdy vinohradníckym krajom prechádzali typickými mestečkami a dedinami západného Slovenska. V piatok trasa viedla do Nitry, kde účastníci navštívili Nitriansky hrad. Cestou späť do Piešťan sa zastavili v obci Oponice známej zrúcaninami hradu a renesančným kaštieľom Chateau Appony s vzácnou historickou knižnicou. Podvečer po príchode do Piešťan sa oldtimery predstavili domácim i návštevníkom mesta na pešej zóne pre Zuckmann Villou. V sobotu sa veteránisti vydali na jazdu do Trnavy, kde navštívili Olympic Casino Trnava, pred ktorým boli okolo poludnia historické automobily vystavené.

Sobota bola už tradične divácky najatraktívnejším dňom a pre návštevníkov bol pripravený bohatý a zaujímavý program. Popoludnie na Kúpeľnom ostrove bolo skutočnou pastvou pre oči - vystavené boli historické závodné autá, motocykle a špeciály, ako aj historické traktory a historické stabilné motory. V hudobnom pavilóne Harmony vystúpila bluesová skupina Luboš Beňa & Bonzo Radványi a množstvo atrakcií bolo pripravených i pre deti. S obrovským úspechom sa stretla autogramiáda motocyklových legiend Giacoma Agostiniho, Petra Baláža a Štefana Svitka. Veľkým lákadlom bol aj exhibičný prelet prúdového lietadla L-29 Delfín. Celý deň vyvrcholil slávnostnou večernou show pred hotelom Thermia Palace. Prehliadku automobilov hudobne sprevádzalo ženské husľové trio Xplosion a celý večer už tradične ukončil veľkolepý ohňostroj, ktorý z Kúpeľného ostrova a Kolonádového mosta sledovali stovky ľudí.
Autor: Eva Jančinová Dátum: 13. 06. 2016

Top