Paráda v Piešťanoch naplnila svoj zámer...

obrázok
Slovenský paralympijský výbor opäť zorganizoval niečo výnimočné. Festival Paráda, ktorý bol po prvý raz v Piešťanoch, mal veľký úspech. Spojil všetky typy ľudí - zdravých aj zdravotne znevýhodnených, ateistov i veriacich, pravičiarov aj ľavičiarov. Dokonale naplnil svoje poslanie vystihnuté v podtitule - prvý bezbariérový festival. Kúpeľný ostrov v Piešťanoch sa na tento zámer ukázal ako vynikajúci priestor aj preto, že je architektonicky bezbariérový, čo zatiaľ na Slovensku nie je bežným javom. Na Paráde sa ľudia bavili pri športoch, tešili sa z vystúpení skupiny Fragile, Simy Martausovej, Babybandu, či raperky Simy, a radi sa porozprávali s našimi úspešnými paralympionikmi. Na Chodníku slávy v priestoroch Kúpeľného ostrova pribudla ďalšia nová tabuľka, tentoraz venovaná tohtoročným víťazom zo Zimných paralympijských hier v Pjongčangu.

Dlhoročný projekt Slovenského paralympijského výboru, festival Paráda, bol tento rok iný a ešte lepší! Po prvý raz sa konal na Kúpeľnom ostrove v Piešťanoch, čo sa ukázalo ako výborný nápad.

„Paráda ako projekt, ktorý v Novom Meste nad Váhom prežil 8 ročníkov, dostal nielen nový priestor, ale v duchu novej platformy komunikácie Slovenského paralympijského výboru SME SI ROVNÍ aj prívlastok prvý bezbariérový festival. Kúpeľný ostrov, kde sa nachádza aj náš Chodník slávy slovenských paralympionikov, je na to viac ako predurčený. Kúpele Piešťany sú našim dlhoročným partnerom, architektonická bezbariérovosť je pre ne samozrejmosťou, a som rád, že toto podujatie vytvára aj bezbariérovosť ľudskú. Zatiaľ sú len pozitívne ohlasy a referencie, čiže maximálna spokojnosť,“ vraví predseda Slovenského paralympijského výboru Ján Riapoš.

Návštevníci sa v Piešťanoch stretli s našimi úspešnými paralympionikmi, v rôznych športových hrách medzi sebou súťažili zdraví aj zdravotne znevýhodnení ľudia a bavili sa na hudobných vystúpeniach.

„Množstvo ľudí, ktorí absolvovali toto podujatie, prešli všetkými stanovišťami vrátane zóny zábavy nášho generálneho partnera podujatia SPP. Ťažko vyhodnotiť o čo bol najväčší záujem, no mám pocit, že pri športových stanovištiach lukostreľby, streľby, lyžovania či hokeja na sánkach bol veľký záujem. Na celom podujatí bolo z účastníkov cítiť pokoj a pohodu ako to má na Parádnom dni v Piešťanoch byť,“ dodáva Ján Riapoš.

V Piešťanoch si účastníci pripomenuli veľké úspechy našich paralympionikov. Na Chodníku slávy pribudla ďalšia nová tabuľka venovaná tohtoročným víťazom zo Zimných paralympijských hier v Pjongčangu a do života tam tiež uviedli knižnú pamätnicu „ZPH 2018 Pjongčang“ a DVD o týchto hrách „Dary života“. Paráde sa teda dokonale podarilo stierať bariéry – najmä tie psychické.

„Keďže som už absolvoval viacero paralympijských hier, jeden z najväčších zážitkov vždy je, keď prídete do jedálne v olympijskej alebo paralympijskej dedine a vidíte tam 4 000 stravníkov bez rozdielu farby pleti, vierovyznania, zdravotného znevýhodnenia, v jednej jedálni za spoločnými stolmi. Športovci z viac ako 200 krajín sveta sa usmievajú a majú neuveriteľnú pohodu. A to chceme dosiahnuť aj naším festivalom, aby každý jeden účastník na Kúpeľnom ostrove bol počas podujatia v pohode a mal radosť zo života,“ uzatvára Ján Riapoš.

Zdroj: Propaganda House

Autor: Propaganda House
Dátum: 25. 06. 2018

Top