Slovak Press Photo 2018

obrázok
V utorok 19. februára 2019 v priestoroch Mestskej knižnice mesta Piešťany slávnostne otvorili výstavu Slovak Press Photo 2018. Návštevníci si mohli prezrieť vystavené víťazné fotografie, ktoré vzišli zo 7. ročníka rovnomennej súťaže novinárskej fotografie.

Medzi súťažnými prácami dominovali témy celospoločenských protestov na Slovensku a ich dôsledky na slovenskú politickú scénu, aktuálne problémy životného prostredia, viacero fotografov sa zameriavalo na sociálne problémy doma i v zahraničí. Medzi najsilnejšie patril Dlhodobý dokument, ale aj Príroda a životné prostredie či klasické žurnalistické kategórie Aktualita a Reportáž. Najpočetnejšie boli zastúpené kategórie Dlhodobý dokument a mladí fotografi do 25 rokov. Absolútnym víťazom 7. ročníka súťaže Slovak Press Photo a držiteľom ceny Grand Prix za najlepšiu fotografiu sa stal Tomáš Benedikovič.

Výstava bola realizovaná v spolupráci s Rotary Clubom Piešťany a jej časť bola zároveň inštalovaná v priestoroch Piešťanského informačného centra.
Súťaž obrazovej žurnalistiky a následná výstava Slovak Press Photo prináša nezávislé autentické svedectvo o živote tak, ako ho vidia tvorcovia žijúci na Slovensku a v okolitých krajinách. Jej cieľom je umožniť verejnosti byť očitým svedkom udalostí a javov uplynulého roka. V siedmom ročníku súťaže mohli tvorcovia prihlasovať svoje práce do desiatich kategórií pre fotografiu a do medzinárodnej kategórie Krátke video.

Zámerom súťaže je pozdvihnúť úroveň slovenskej obrazovej žurnalistiky ako významného komunikačného média i vizuálneho umenia; podporovať, zviditeľňovať a motivovať jej tvorcov na Slovensku; vytvoriť platformu pre konfrontáciu prác slovenských tvorcov a tvorcov z okolitých krajín; podporovať tvorbu mladých fotografov a študentov.

Záštitu nad 7. ročníkom súťaže Slovak Press Photo prevzal prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska, ministerka kultúry SR Ľubica Laššáková a primátora hlavného mesta SR Bratislavy Ivo Nesrovnal.
Autor: Piešťanské informačné centrum Dátum: 20. 02. 2019

Top