ZÁZRAČNÝ ORIEŠOK 2018. Kniha v rozhlase - rozhlas v knihe

obrázok
Mesto Piešťany, Mestská knižnica mesta Piešťany a RTVS zorganizovali v dňoch 22. – 25. mája 2018 X. ročník festivalu rozhlasových rozprávok ZÁZRAČNÝ ORIEŠOK 2018. Kniha v rozhlase – rozhlas v knihe.
Záštitu nad festivalom prevzali: Ministerstvo kultúry SR, veľvyslankyňa Českej republiky na Slovensku Livia Klausová a predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič.
Hlavným cieľom festivalu bola prezentácia, súťažná konfrontácia rozhlasovej dramatickej tvorby a bezprostredné stretnutie tvorcov s poslucháčmi rozhlasových rozprávkových hier, rozhlasových večerníčkov a hier pre deti (veková skupina 6 -14-ročných detí), ich rodičmi, pedagógmi a knižničnými pracovníkmi, vytvorenie spätnej väzby a získanie poslucháčskych hodnotiacich názorov na 18 súťažných titulov, ktoré vznikli na základe konkrétnej literárnej predlohy. Súťažné tituly hodnotili dve poroty: detská a odborná.
Súčasťou X. ročníka festivalu bolo množstvo sprievodných podujatí, ktoré prebiehali nielen na území mesta, ale i v jeho okolí: stretnutia s tvorcami rozhlasových i animovaných rozprávok a ich literárnych predlôh, tvorivé dielne s poprednými slovenskými ilustrátormi, divadelné predstavenia, Trpaslícka Smajliceda, výstavy a ich vernisáže, vyhodnotenie celoslovenskej výtvarnej súťaže venovanej Pavlovi Dobšinskému a Božene Němcovej a ďalšie.
Aj na tomto ročníku festivalu sa udeľovali dve zvláštne ceny: Zvláštna cena RTVS určená výraznej rozhlasovej a umeleckej osobnosti (hercovi, režisérovi, hudobníkovi), ktorá svojím celoživotným dielom ovplyvnila rozhlasovú dramatickú tvorbu pre deti - jej laureátkou sa stala Táňa Pauhofová, a Zvláštna cena Literárneho informačného centra - Cena Márie Ďuríčkovej autorovi v oblasti detskej tvorby za významný umelecký prínos. Túto cenu získal Tomáš Janovic. Autorkou hlavnej ceny a cien pre víťazov, ako aj celého vizuálu X. ročníka Zázračného orieška je významná slovenská ilustrátorka Katarína Ilkovičová.
Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Fond na podporu umenia je hlavným partnerom projektu.
Projekt sa realizuje v termíne od 4. januára 2018 do 15. augusta 2018.
Autor: Drahomíra Moretová Dátum: 25. 05. 2018

Súvisiace akcie

Súvisiace osobnosti

Súvisiace korporácie

Prílohy


Top