Ekotopfilm – Envirofilm 2019

obrázok
Elektrárňa Piešťany ožila 12. februára 2019 festivalom Ekotopfilm – Envirofilm. Cieľom celoročného projektu je priniesť do regiónov najlepší výber dokumentárnych filmov z aktuálneho ročníka. Snahou festivalu je inšpiratívnym spôsobom meniť správanie sa spoločnosti vo vzťahu k životnému prostrediu a vytvoriť široký priestor pre verejnú diskusiu.

Dopoludnie patrilo deťom z vopred nahlásených základných a stredných škôl. V rámci Junior festivalu boli premietnuté tri krátke filmy zamerané na environmentálnu výchovu žiakov doplnené sprievodnými interaktívnymi aktivitami, cieľom ktorých je viesť deti k zodpovednosti k nášmu prostrediu. Juniori si mohli počas premietania vyrobiť vlastné záložky z kníh zo zberného dvora.
Popoludňajší program bol venovaný širokej verejnosti. Pestrý filmový program zaviedol návštevníkov do divokej prírody, odhalil nekalé praktiky, predstavil nové riešenia súčasných problémov.

Ako prvý bol na programe film Medvede z Kamčatky - Zrod života ocenený Cenou Zeleného vzdelávacieho fondu za inšpiratívne posolstvo. Prírodopisný film meditatívneho typu sleduje 7 mesiacov dve medvedice a ich medvieďatá v Juhokamčatskej federálnej rezervácii, odhaľuje tajomstvá ich každodenného života. Vďaka pôsobivej hudbe a ruchom prírody bez komentára sa návštevníci mohli ponoriť do nádhernej divočiny tohto medvedieho raja, cítiť silu prírody a zároveň pocítiť akúsi dôležitú hranicu, ktorú by človek nikdy nemal prekročiť.

Film Pytliacke podsvetie získal Cenu Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory za najlepšiu prezentáciu príbehu. Priekopnícky dokumentárny film odhaľuje globálny syndikát, ktorý je hnacím motorom zabíjania nosorožcov. Hlavné zločinecké syndikáty s rohmi nosorožcov obchodujú rovnako ako s drogami a zbraňami. Miestni dedinčania, ktorí toto ohrozené zviera zabíjajú, dostávajú od dobre organizovaných zločineckých skupín len zlomok ceny. Čína plánuje riešiť tento problém zákazom komerčného obchodu so slonovinou a rohmi. Toto opatrenie by malo prispieť k ochrane ohrozených afrických druhov zvierat.

Súčasťou popoludňajšieho programu bola aj sprievodná diskusia s Tomášom Šmátralom, členom projektu Green Life, s názvom "Palmový olej a pytliactvo. Je Sumatra raj alebo peklo na Zemi?", v ktorej priblížil problematiku vypaľovania dažďových pralesov kvôli plantážam palmy olejovej a tiež bezohľadného pytliactva. Dobrovoľníci z projektu Green Life šíria povedomie o obrovských následkoch pestovania palmy olejovej, pytliactve a celkovo o devastácii prírody obrovskými spoločnosťami za účelom zisku. V rámci projektu Blue Life sa venujú čisteniu pláží a morského dna na priľahlých ostrovoch Sumatry od plastových odpadkov. Taktiež chránia morské korytnačky a iné živočíšne druhy pred pytliactvom a kladiská karety obrovskej pred vyhrabávaním a predajom ich vajíčok na čiernom trhu.

Premietal sa i film Po záruke, ktorý bol ocenený Cenou hlavného reklamného partnera Effectivity Powered By Publicis za originálnosť. Zameriava sa na potravinový odpad, ktorý znamená pre Nórsko veľký problém. V tejto malej a bohatej krajine končí štvrtina potravín v smetnom koši. Štyria mladí aktivisti sa vydajú na cyklovýlet zo Severného mysu na juh krajiny a na tejto 3000 km dlhej trase sa stravujú len jedlom po záruke zo supermarketov. Získajú tak skúsenosť, že vďaka stravovaniu prostredníctvom potravinového odpadu si môžu žiť ako králi. Táto skutočnosť však svedčí o našom spôsobe života a neúcte k potravinám.

Silný dokumentárny film Slamky hovorí o plastových slamkách a iných formách plastového odpadu, ktorý sa dostáva do našich vodných tokov a oceánov. Predstavuje jednotlivcov, skupiny a firmy po celom svete, ktoré sa snažia pomocou výchovy, osvety, spolupráce a rozvoja politiky znižovať používanie plastových slamiek využitím ich neplastových náhrad. Úvod zábavného a vzdelávacieho filmu patrí farebnej animácii a hlasu oscarového herca Tima Robbinsa.

Ako posledný bol večer na programe film Zrodené z ohňa. Ide o príbeh búrlivej sily Zeme, ktorá stvorila svet neopakovateľnej biodiverzity a krásy. Ostrovy na juhovýchode Ázie sú jedinečné oblasti s lezúcimi kengurami a boxujúcimi prasaťami, kde sa vtáčatá liahnu priamo z popola vybuchujúcej sopky. Táto neopísateľná rôznorodosť je výsledkom zrážky dvoch celkom odlišných svetov a miliónov rokov evolúcie.


Foto: FB Ekotopfilm SK
Autor: Piešťanské informačné centrum Dátum: 15. 02. 2019

Top