Zázračný oriešok 2010

obrázok

Kniha v rozhlase - rozhlas v knihe

V súťaži Zázračný oriešok získali v kategórii monologických rozprávok najvyššie ocenenie Pompomove rozprávky autora Istvána Csukása, ktoré v preklade a rozhlasovej úprave Kvety Slobodníkovej a dramaturgii Beaty Panákovej naštudoval Peter Palík. Technicky nahrávku realizoval Stanislav Kaclík, interpretoval Ľuboš Kostelný. Kniha vyšla vo vydavateľstve Mladé letá. Víťazná rozprávka sa podľa odbornej poroty najviac priblížila žánru monologických rozprávok pred spaním. Porotcovia v nej ocenili interpretačný prejav Ľuboša Kostelného.
V kategórii rozprávkových hier zvíťazili Štyria škriatkovia a víla od Jána Uličianskeho. Dramaturgiu mala Zuzana Grečnárová, autorom hudby bol Matej Haász, réžiu mala Táňa Tadlánková. Nahrávku realizoval Peter Daniška. Titul knižne vydalo vydavateľstvo Perfekt. Porota ocenila ucelenú koncepciu rozhlasovej adaptácie, vyvážené herecké výkony a Richarda Stankeho za stvárnenie postavy Venta. Detská odborná porota sa v tejto kategórii vyjadrila zhodne. Deťom učarovala nezvyčajná atmosféra nahrávky, interpretácia Táne Pauhofovej bola podľa nich úprimná, jemná a milá. V prvej kategórii sa detskej porote najviac páčila Rozprávka z knižnice Jána Uličianskeho, ktorú nahovorila Zuzana Kronerová, réžiu mal Róbert Horňák. Vyšla v časopise Slniečko.
Ceny autorom, realizátorom a vydavateľstvám, ktorí sa podieľali na tvorbe víťazných titulov šiesteho ročníka Zázračného orieška, odovzdali v piešťanskej kúpeľnej dvorane zástupcovia Slovenského rozhlasu (SRo), mesta Piešťany, Mestskej knižnice mesta Piešťany spolu s veľvyslancom Českej republiky na Slovensku Jakubom Karfíkom. Siedmy ročník sa uskutoční v Piešťanoch opäť o dva roky, v roku 2012.


Autor: dennik sme Dátum: 28. 05. 2010

Top