Piešťanské zlaté stuhy - Concours d'élégance 2012

obrázok
Silný a úspešný ročník prehliadky historických vozidiel Piešťanské Zlaté stuhy 2012 sa skončil 10. júna v poobedných hodinách. 85 historických unikátov z rôznych kútov sveta opustilo Kúpeľný ostrov a za sprievodu nadšených divákov sa vydalo brázdiť desiatky a stovky kilometrov domov. Organizátori Slovenské liečebné kúpele Piešťany a AMK VCC (Automoto klub VeteranCar Club) Piešťany v spolupráci s riaditeľom akcie Jánom Horňákom boli s výsledkom spokojní. "21. ročník Piešťanských Zlatých stúh bol tento rok spojený s oslavou stého výročia hotela Thermia Palace a osemdesiateho výročia Pieštanských Zlatých stúh. Na našom Kúpeľnom ostrove sme privítali súťažiacich z celej Európy, ktorí toto výnimočné podujatie oslávili spolu s viac ako 4000 hosťami na veľkom festivale s programom pre celú rodinu,“ povedal generálny riaditeľ Kúpeľov Piešťany Klaus Pilz.

Tento rok svoje historické poklady predstavilo 85 účastníkov zo Slovenska, Česka, Rakúska, Nemecka, Francúzska, Kanady, či z USA. Diváci mohli obdivovať najstarší automobil Renault NC z roku 1903, Rolls Roys Silver Ghost z roku 1918, Mercedes 320 F ročník 1938, alebo Škoda Tudor Sanitka 1948, Tatra 603-2 1969, či Wartburg HT 300 Cabrio ročník 1965. Nechýbala jazda na trase mimo Piešťan a jazda centrom mesta. Na nádvorí jubilejného storočného hotela Thermia Palace lákala výstava unikátnych automobilov FERRARI a MASERATI, autogramiáda významných domácich i zahraničných pretekárov a slávnostné vyhlásenie výsledkov.

O sprievodný program sa postarali vystúpenia country skupiny NEZNÁMI, muzikály mestského divadla Brno, detské atrakcie a záverečný ohňostroj. Riaditeľ prestížneho podujatia Piešťanské Zlaté stuhy Ján Horňák: „Organizácia tohto podujatia je veľmi náročná. Jeho príprava trvá osem mesiacov a nevydýchnem si, kým posledný veterán bezpečne neopustí Kúpeľný ostrov. Tento ročník sa naozaj vydaril. Účastníci aj diváci boli spokojní, naša spolupráca s organizátormi zabezpečila opäť úspešný a spokojný výsledok. Osobitne sa chcem poďakovať za výbornú spoluprácu generálnemu riaditeľovi Kúpeľov Piešťany pánovi Pilzovi. S jeho podporou sú Piešťanské Zlaté stuhy ozajstným prestížnym zážitkom.“

V roku 1912 kúpili Winterovci, vtedajší majitelia Kúpeľov Piešťany, osobný automobil značky Dion Bouton, ktorý prenajímali kúpeľným hosťom. V rokoch 1932 až 1937 sa v Piešťanoch organizovali súťaže o najkrajší automobil, známe pod názvom Concours d Elégance. Boli vyvrcholením cieľových jázd do tohto mesta a zúčastňovali sa ich aj známi kúpeľný hostia ako napríklad herec Vlasta Burian, spevák Richard Taubner, grófka Geraldína Apponyiová z Oponíc, lekár Dr. Ladislav Schmidt. Tradícia súťaže bola obnovená po roku 1980 pod názvom Piešťanské zlaté stuhy – Concours d Elégance ako prehliadka historických vozidiel. Na prekrásnom Kúpeľnom ostrove si svoje čaro i stály záujem uchovávajú dodnes.
Autor: Slovenské liečebné kúpele Piešťany, a. s. Dátum: 13. 06. 2012

Top