Virtuálna expozícia Jozef Babušek

Mesto Piešťany a Mestské kultúrne stredisko Vás pozývajú na virtuálnu expozíciu prezentujúcu tvorbu zakladateľa slovenského komiksu Jozefa Babušeka pri príležitosti 100. výročia narodenia autora.

Výstava je bezplatne prístupná v mesiaci september v nových galerijných priestoroch MsKS na Kolonádovom moste formou virtuálnej reality - virtuálnych okuliarov.

Slovami Kornela Duffeka o tvorbe J. Babušeka:

Obľúbený tvorca dlhoročného kresleného seriálu O Jožinkovi JOZEF SCHEK sa narodil v Bratislave ako Jozef Babušek.

Otec, vášnivý amatérsky huslista, viedol ho od útleho detstva k hre na klavíri. No nadaný chlapec veľmi skoro dezertoval k džezu.

A pretože sa narodil s ceruzkou v ruke, popri hudbe od útlej mladosti aj kreslil. Jeho veselým kresbám čoskoro venoval priestor týždenník Nový svet. Tesne po vojne sa úspešne uviedol aj ako ilustrátor. No naozajstná erupcia nastala v roku 1947 v satirickom Šidle.

Babušek oslobodil kresbu od sprievodného textu a obdivuhodne tvárnou linkou vedel zachytiť momentky absurdných skratov a situácií.

Vyznávač pohybu a akcie celkom prirodzene objavil možnosti a čaro komiksu a položil jeho základy na Slovensku.

Február 1948 však zlikvidoval redakciu Šidla a Babušek krátko pred štátnicami musel skončiť i ako vysokoškolák, študoval v Brne agronómiu. Záchranným ostrovom sa mu stalo priemyslové výtvarníctvo, ktorému venoval skoro desať rokov.

S mladou rodinou sa presťahoval do Piešťan. Pocit úľavy a slobody nachádzal na chalupe na Považskom Inovci.

Pod krycím menom Jozef Schek od roku 1959 spolupracoval s Roháčom nielen ako karikaturista a autor populárneho Jožinka, ale aj ilustrácií a hlavičiek.

V rokoch 1965 - 1991 pre slovenské i české časopisy pre mládež v klasickom štýle nakreslil 23 rozsiahlych dobrodružných komiksov. V zrelom veku vyštudoval dejiny výtvarného umenia, maľoval, tvoril grafiku a vyrezával z dreva.

Pre humoristický časopis Šidlo vytvoril Babušek roku 1947 nezabudnuteľný seriál o dozorcovi a väzňovi, netušiac, že vytvára prvý slovenský komiks.

Zapožičané reprodukcie: JW producentská spoločnosť, s. r. o.

Partner projektu: Mesto Piešťany

Technická realizácia: Yahart s.r.o.

Zdroj. Tlačová správa MsKS Piešťany

Top