Mgr. art. Obertová Veronika, ArtD.

obrázok

Pôsobnosť
Bratislava

Typ autority
výtvarníčka, autorka animovaných filmov, dizajnérka

Citácia
(FB OvéPictures)

Životopis
Veronika Obertová tvorí spolu s Michaelou Čopíkovou dvojicu so značkou OvéPictures už sedem rokov. Vlastnú značku si založili po mnohoročnej spolupráci v roku 2010, pod ktorou vznikol ich film Dust and Glitter (2011) –najlepší film festivalu Animazspot 2012 v Burbank v Kalifornii. Staršie filmové projekty autoriek siahajú do ich študentskej tvorby.
Veronika Obertová ukončila magisterské štúdium na VŠVU úspešným filmom Viliam (2009).
Okrem tvorby ilustrácií sa OvéPictures podieľa na množstve projektov od animovaného filmu až po interaktívne výklady obchodov. Vo svojej práci sa obe výtvarníčky špecializujú na autorskú animáciu a tým, že si všetko robia samy dve, sú ich výsledné diela samé o sebe špecifické. Ich štýl je veľmi hravý, no často sa snažia pomocou filmu či krátkej animácie vyjadriť i vážnejšiu problematiku. Rovnako tomu bolo i pri animovanom filme Nina, s ktorým duo v roku 2015 vyhralo festival Tricky Women vo Viedni.
Ilustrátorské duo OvéPictures v roku 2016 získalo i Národnú cenu dizajnu. Porotu zaujalo rôznorodosťou a slobodou, s akou duo pracuje na rôznych zákazkách. Cena poroty bola udelená za mimoriadne slobodný, svieži a kreatívny prístup k rôznorodým úlohám a prácam.
Filmy Veroniky Obertovej: Nina (2014); Viliam (krátky animovaný film, 2009); Theory Of Origin (krátky animovaný film, 2008); Personal Morning (krátky animovaný experimentálny film, 2008) ; 8 Byte Mytology (krátky animovaný experimentálny film, 2006); Rumuntic Story (krátky animovaný dokument, 2006)
Videoklipy: Wandering (animovaný videoklip pre Susan James, 2012); Idaho (animovaný videoklip pre Antioquia, 2012) ; O láske nepoznanej (animovaný videoklip pre Jana Kirschner, 2012); Free To Be Me (animovaný videoklip pre Haroula Rose, 2011) ; Na povrázku (animovaný videoklip pre Zdenka Predná, 2009); Where I Lie (animovaný videoklip pre Sara Russel, 2008); Like a Butterfly (animovaný videoklip pre Lavagance, 2008); Accident (animovaný videoklip pre Home Made Mutant, 2008)
Slovenské centrum dizajnu pripravilo v rámci kultúrno-spoločenskej prezentácie slovenského predsedníctva v Rade EÚ (SK PRES) v roku 2016 dva veľké projekty. Jedným z projektov bola multimediálna výstava a webová stránka – galéria animovaných GIF-ov pod názvom Hľadanie krásy od autoriek Michaely Čopíkovej a Veroniky Obertovej (Ové Pictures). Výstava sa predstavila v bruselskom Parlamentáriu, v návštevníckom centre Európskeho parlamentu a na festivale animácie Klik v Amsterdame.
V roku 2018 vytvoril Ové Pictures pre Čierne Diery grafiku Kolonádový most. V roku 2019 zrežírovali 6 reklám, vytvorili animáciu pre stánok LIC na Paris Livre 2019, návrhy scén na šesťdielny seriál Hlavule s Derzovo Lútkové Divadlo a dve zvučky pre RTVS.


Ocenenia
Cena primátora mesta Piešťany - Kultúrna osobnosť roka 2016
Národná cena dizajnu - cena poroty

Top