40 rokov L+S

obrázok

Typ podujatia
výstava

Dátum, čas a miesto konania
15. 12. 2022 - 03. 02. 2023 Piešťanské informačné centrum - Pribinova 2

UsporiadateľMestská knižnica mesta Piešťany, Piešťanské informačné centrum

Finančná podpora podujatia:
Realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín - KULTMINOR.

Popis
Výstava venovaná tvorbe vedúcich osobností divadla, Milana Lasicu a Júliusa Satinského.

Výstava prináša náhľad do tvorby Milana Lasicu a Júliusa Satinského pri príležitosti 40. výročia otvorenia Štúdia S. Mapuje cestu od prvého stretnutia dvojice, cez spoločné tvorivé začiatky, účinkovania nielen v Štúdiu L + S, ale aj v Divadle na korze, na Novej scéne a ďalších. Výstava je jedinečná aj vďaka niektorým dodnes nezverejneným fotografiám z inscenácií, v ktorých Lasica a Satinský účinkovali, ale aj z rôznych podujatí a stretnutí dvojice s osobnosťami českej i slovenskej divadelnej kultúry.

Štúdio S bolo otvorené v roku 1982 a vzniklo prestavbou priestoru bývalého Tatra revue. Divadlo bolo stabilnou scénou umeleckej agentúry Slovkoncert, ktorá okrem hudobnej produkcie zastrešovala aj divadelnú činnosť. Uvádzali sa tu divadelné inscenácie komorného typu, hosťovali tu rôzne české i slovenské divadlá, ktoré ladili s profilom Štúdia S. Taktiež sa tu konávali rôzne koncerty, niekedy aj časti programov Bratislavskej lýry či Bratislavských hudobných slávností.

Štúdio S sa v roku 1999 premenovalo na Štúdio L + S a stalo sa súkromným s dvoma vedúcimi osobnosťami – Milanom Lasicom a Júliusom Satinským. Okrem iného vyniká koncepciou priestoru – vo vzťahu javisko s hľadiskom je možné ho vyskladať šiestimi až ôsmimi spôsobmi. Divadlo funguje ako agentážne – nemá stály súbor a okrem divadelných predstavení sa tu i naďalej organizujú aj koncerty. Dodnes tu pôsobí napríklad Martin Huba, Marta Sládečková, Kamila Magálová, Zdena Studenková, Zuzana Fialová, Ady Hajdu a mnohí ďalší.

V spolupráci s Divadelným ústavom Bratislava a Štúdiom L + S.

Autorka: Bohuslava Vaňková | Grafika: Nora Nosterská | Jazyková korektúra: Hana Rafčíková | Použité materiály: Dokumentácia Divadelného ústavu, archív Štúdia L + S | Autori fotografií: Ctibor Bachratý, Rudolf Baranovič, Oľga Bleyová, ČSTK, Jozef Gutten, Tibor Huszár, Alexander Molnár, Alexander Nagy, Jan Peštál, Peter Procházka, Vilém Sochůrek, Gabriel Suchý, Igor Teluch, Oľga Triaška Stefanovič, Jozef Uhliarik, Miro Vojtek.

Výstava je v priestoroch Piešťanského informačného centra na Pribinovej ulici č. 2 prístupná v dňoch pondelok - piatok od 9.00 h do 17.00 h.


Top