Zmysel to má aj bez zmyslov

obrázok

Typ podujatia
výstava, pre deti

Dátum, čas a miesto konania
19. 04. 2023 - 31. 05. 2023 Mestská knižnica mesta Piešťany

UsporiadateľMestská knižnica mesta Piešťany

Finančná podpora podujatia:
Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, ktorý je hlavným partnerom projektu Poď z ulice do knižnice VIII.

Popis
Výstava výnimočných kníh, na ktorej sa detskí návštevníci dozvedia o živote svojich vrstovníkov so špeciálnymi potrebami.

Aké je to nevidieť, nepočuť alebo nevedieť povedať kamarátovi, čo si myslím a cítim? Toto aj mnohé iné sa dozviete na výstave o živote detí so špeciálnymi potrebami. Pozývame vás ku hre, v ktorej môžete plniť úlohy v koži dieťaťa s postihnutím a spoznávať pritom hrdinov zaujímavých kníh. Aké postihnutie mi osud nadelí? Podarí sa mi splniť všetky úlohy a vylúštiť tajničku? Pomôžu vám pri tom knihy z celého sveta. Nájdete tu literárne portréty detí a mladých ľudí s rôznymi typmi postihnutia, ale aj knihy s Braillovým písmom, hmatové knihy a ľahko čitateľné knihy, vhodné pre deti s poruchami učenia. Môžete sa presvedčiť, že mnohé deti s postihnutím majú mimoriadne vyvinuté iné zmysly a schopnosti. Medzi vystavenými knihami sú aj skutočné príbehy detských hrdinov, ktorí dokázali veľké činy. Telesne postihnutý chlapec Sosu z Ghany zachránil svoju osadu, keď upozornil na blížiacu sa záplavu a privolal pomoc bubnovaním (Sosu´s Call). Alebo príbeh Alana – zo zajakávajúceho sa chlapca, ktorý dokázal rozprávať iba so zvieratami, sa v dospelosti, po prekonaní svojej rečovej vady, stal „hovorca“ zvierat a presadil zriadenie prírodnej rezervácie v africkej divočine (A Boy and a Jaguar).

Výstavu pripravila BIBIANA, medzinárodný dom umenia pre deti v Bratislave zo svojich medzinárodných knižničných zbierok a postupne ju predstavuje návštevníkom v rámci putovania po Slovensku.

Námet: Hana Ondrejičková; scenár: Jana Michalová; odborná spolupráca: Miriam Halamičková; výtvarno-priestorové riešenie: Zuzana Kadlčáková.


Top