Folklórna spevácka skupina Povoja Piešťany

obrázok

Kategórie
kultúra, mimovládne organizácie

Adresa
Brezová, 9
Piešťany
921 01

Organizačná vedúca, Kopcová Renáta, Ing.
Tel.: 0903 233 788
E-mail: povoja@gmail.com

Umelecká vedúca, Sedlárová Ľubica, PhDr.

Popis
Folklórna spevácka skupina Povoja Piešťany je ženskou folklórnou skupinou s doprovodom harmonikára, ktorá pôsobí v Piešťanoch od roku 1991. Svoj názov si zvolila podľa jednej z množstva pekných slovenských ľudových piesní. (konkrétne: Povoja, Povoja, zelená Povoja). V súčastnosti má skupina 13 členiek a harmonikára.

Každá členka skupiny má svoj vlastný kroj a jeho vlastníctvo vyjadruje aj vzťah k tomuto dávnemu a krásnemu odevu minulosti. Vystupujú v krojoch, ktoré pochádzajú z Piešťan a jeho blízkeho okolia.

Folklórna skupina nemá zriaďovateľa, ide o občianske združenie žien, ktoré si napriek zodpovednému zamestnaniu, starostlivosti o rodinu, deti, nájdu čas venovať sa svojmu koníčku - ľudovému spevu.

Repertoár skupiny tvoria ľudové piesne najmä zo: západného Slovenska (Púchovská dolina, Trenčín, Myjava, okolie Piešťan), stredného Slovenska (Liptov, Orava, Poniky, Terchová), ale aj východného Slovenska, pretože i členky Povoje sú z rôznych kútov Slovenska.

Folklórna spevácka skupina Povoja vystupuje na rôznych kultúrnych podujatiach v rámci mesta Piešťany, i v ďalších mestách a obciach najmä západoslovenského kraja, ako aj na folklórnych slávnostiach v rámci celého Slovenska. Slovenský folklór Povoja Piešťany reprezentovala i v zahraničí - vo Francúzsku, Rakúsku, Chorvátsku, Poľsku a v Českej republike.

Kľúčové slová
folkloristika, spev, speváci a skupiny

Videá


Top