50 rokov filmu u nás

Srdečne vás pozývame na prehliadku novej výstavy fotografií Petra Stanleyho Procházku s názvom 50 rokov filmu u nás, ktorú môžete vidieť v priestoroch Piešťanského informačného centra až do 26. augusta 2018.

Výstava je pohľadom autora na čarovný svet filmu u nás v rokoch 1968 - 2018. Približuje atmosféru filmového života domácich i zahraničných hereckých legiend (Marián Labuda, Zita Furková, Marta Rašlová, Milan Lasica, Ornella Mutiová, Shirley Temple Blacková), režisérov (Dušana Hanáka, Juraja Jakubiska, Juraja Herza, Miry Fornayovej i Agnieszky Hollandovej), ako aj kameramanov, scenáristov i ostatného štábu.

Peter Procházka začal fotiť 21. augusta 1968. Odvtedy fotograficky dokumentuje kultúrny život na Slovensku. Pracoval na železnici ako výhybkár signalista na stanici Bratislava - Filiálka, ako asistent kamery v televízii, od roku 1998 je na voľnej nohe. Možno ho stretnúť s fotoaparátom na koncertoch, literárnych večeroch, vernisážach či filmových festivaloch. Zaznamenáva život mnohých legiend, ako sú Marika Gombitová, Miroslav Žbirka, fotí spisovateľov a mnohé ďalšie osobnosti. Vydal dve knihy fotografií: V Klub a Legenda V Klub, v ktorých obrazom dokumentuje kultúrne dianie v Bratislave. Jeho fotografie nájdeme však aj v mnohých ďalších knihách, dokonca vo filmoch i na digitálnych projekciách. Svoju tvorbu sprístupňuje tiež na výstavách doma i v zahraničí. S témou literatúry súvisia jeho výstavy: Literárny život na Slovensku a Portréty nemeckých spisovateľov. V roku 2015 získal Peter Procházka cenu Slovak Press Photo za celoživotné dielo.

Top