Eurotour Piešťany 2018

image

Event type
festival, movie, presentation

Date, time and place of event
13. 11. 2018 - 15. 11. 2018 Kultúrno spoločenské centrum Fontána

AdministratorMestské kultúrne stredisko mesta Piešťany

Description
14. ročník prehliadky filmov o cestovaní, krajine a človeku

Program:

Utorok 13. 11. 2018

Sprievodné výstavy:
Richard Konkolski, Jaroslav Korytář, Igor Čech: Z našich ciest - výstava fotografií
Piešťanský fotoklub: Partnerské mestá očami piešťanského fotoklubu - www.piestany-partners.com - výstava fotografií členov klubu v galérii KSC Fontána

17.00 h Slávnostné otvorenie prehliadky
Richard Konkolski, Jaroslav Korytář, Igor Čech
Richard Konkolski – legenda československého jachtingu
Richard Konkolski na stretnutí s priateľmi Jaroslavom Korytářom a Igorom Čechom, ktorých spája spoločná záľuba v cestovaní a jachtingu. Na začiatku spoločnej prezentácie sa bude premietať polhodinový dokumentárny film Námorník na suchu, ktorý bol natočený v roku 1991 v americkom Newporte a je prierezom Richardovho jachtárskeho života.


Streda 14. 11. 2018

09.00 h Premietanie pre školy
Tieň jaguára
SR 2018. Réžia, scenár a kamera: Pavol Barabáš, 67 minút.
Nový dokumentárny film režiséra Pavla Barabáša, objavná cesta štyroch priateľov cez neprebádanú amazonskú džungľu, ktorá vyvrcholí stretnutím s prírodnými indiánmi. Ich jednoduchosť bytia, spiritualita a symbióza s okolitou prírodou je silným kontrastom s naším chápaním sveta.

16.00 h Cestujeme po Slovensku
Život v oblakoch
SR 2016. Réžia, scenár a kamera: Erik Baláž, 50 minút.
Ako na Noemovej arche plávajúcej časom, prežívajú v Tatrách kamzíky spolu s ďalšími obyvateľmi arktickej prírody už viac ako desaťtisíc rokov. V tomto vysokohorskom prostredí, ktoré je polovicu roka pokryté snehom, je človek dodnes len príležitostným hosťom. Aj vďaka tomu sú Tatry stále jedinečným ostrovom divokej prírody. Život v oblakoch je tak plný protikladov. Pred filmom budú uvedené dva krátke filmy Tajomné Karpaty a Miznúci svet hlucháňa.

17.00 h Súťažné filmy MOMENT 2018

18.00 h Cestujeme po svete
Vojtech Hank: Kamčatka - raj ešte existuje
Obrazová prezentácia autora o jeho putovaní po Kamčatke zo severu na juh.

20.00 h Cestujeme po svete
Tieň jaguára
SR 2018. Réžia, scenár a kamera: Pavol Barabáš, 67 minút.
Nový dokumentárny film režiséra Pavla Barabáša, objavná cesta štyroch priateľov cez neprebádanú amazonskú džungľu, ktorá vyvrcholí stretnutím s prírodnými indiánmi. Ich jednoduchosť bytia, spiritualita a symbióza s okolitou prírodou je silným kontrastom s naším chápaním sveta.


Štvrtok 15. 11. 2018

16.00 h Cestujeme v čase
Cesta času (Voyage of Time: Life´s Journey)
Francúzsko Nemecko USA 2016. Réžia: Terrence Malick, 90 minút, české titulky.
Fantastická výprava k počiatku všetkého, ktorá sa zrodila vo vizionárskej mysli jedného z najvýznamnejších amerických režisérov. Táto ambiciózna esej sa zaoberá vznikom, vývojom a zánikom známeho vesmíru, životným cyklom slnečnej sústavy. V centre pozornosti leží evolúcia živých foriem, ich rozmanitej podoby a premeny organizmov až po formovanie ľudskej civilizácie. Na MFF Benátky 2016 získal film Cenu Green Drop Award.

17.30 h Človek a životné prostredie
Voda čistá ako krištáľ
SR 2009. Réžia: Ľudovít Hanák, 30 minút, slovenská verzia.
Dokumentárny film o oblasti ojedinelého biotopu Slovenska – Žitného ostrova, ktorý sa vybudovaním vodného diela Gabčíkovo obohatil o mimoriadny fenomén. Takmer konštantná teplota vôd priesakových kanálov, osídlenie prostredia zvláštnymi druhmi rýb a skupinami bobrov – to všetko je len fragmentom vzácneho ekosystému. Jeho základom je voda čistá ako krištáľ.

18.00 h Človek a životné prostredie
Pod jedným stromom (Under the Tree)
Island 2017. Réžia: Hajstein Gunnar Sigurddsson, české titulky, 89 minút.
Islandská komediálna dráma, ktorá je chladná a tvrdá ako nehostinné islandské pláne. Na záhrade pokojného predmestia stojí vysoký košatý strom a vrhá veľký a studený tieň na susednú záhradu. Pod týmto idylickým stromom sa obyčajné susedské nezhody rozrastú do úplne neočakávanej špirály násilia, ktorá sa vymkne kontrole.

19.30 h Slávnostný záver prehliadky, vyhodnotenie súťaže MOMENT o Cenu primátora mesta a Cenu divákov, premietanie ukážok z víťazných filmov

A na samý záver - cestujeme do neznámej civilizácie
Stratené mesto Z (The Lost City of Z)
USA 2016. Réžia: James Gray, české titulky, 141 minút.
Dobrodružný príbeh zo začiatku 20. storočia, v ktorom sa britský bádateľ Percy Fawcett po prvýkrát vydal do Amazónie a so svojím asistentom Henrym zmapovali dosiaľ neznáme územia v Bolívii. S pomocou domorodcov idú proti prúdu Rio Verde, čelia kanibalom, chorobám, nekonečným dažďom a nedostatku potravín. Hlboko v srdci pralesa však nachádza Fawcett dôkazy o existencii neznámej, veľmi vyspelej civilizácie.


Na všetky programy a projekcie prehliadky je vstup voľný.


Top