Najkrajšie knihy Slovenska 2021

image

Event type
exhibition

Date, time and place of event
04. 01. 2023 - 04. 02. 2023 Mestská knižnica mesta Piešťany

AdministratorMestská knižnica mesta Piešťany, BIBIANA, medzinárodný dom umenia pre deti

Description
Výstava ocenených kníh a súťažných titulov z rovnomennej celoslovenskej súťaže. Súčasťou výstavy sú ilustrácie Vladimíra Krála, Martiny Matlovičovej, Helgy Pavelkovej a Petra Lička.

Súťaž je pokračovateľom tradície založenej v roku 1965, ktorá od svojho vzniku sleduje zámer zvyšovať výtvarnú úroveň a kvalitu polygrafického spracovania kníh. Hlavným usporiadateľom je BIBIANA, medzinárodný dom umenia pre deti, spoluusporiadateľmi sú: Ministerstvo kultúry SR, Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR, Slovenská národná knižnica a Zväz polygrafie na Slovensku.

Zo slov predsedu poroty súťaže, Ľuboslava Paľa:
Aký bol aktuálny ročník knižnej produkcie roku 2021 z pohľadu krásnej knihy? Celkovo bolo v súťaži prihlásených a akceptovaných 184 knižných titulov v 7 kategóriách. Je to potešujúce, číslo sa zvýšilo a dúfame, že bude rásť aj v nasledujúcich ročníkoch. Najviac, až 70 titulov, súťažilo v kategórii kníh pre deti a mládež. Je to pochopiteľné, veď ktoré knihy, ak nie práve tie pre deti, by mali byť najkrajšie a najpútavejšie? Popri známych ilustrátorských menách sa objavujú aj noví autori, často čerství absolventi umeleckých škôl a sú príjemným oživením ilustrátorskej scény. Je výborné, že vydavatelia dávajú šancu aj "neokukanými ilustračným a dizajnovým riešeniam, čo bolo zjavné aj pri segmente krásnej literatúry. Dokonca aj v oblasti vedeckej a odbornej literatúry sa našli publikácie, ktoré ukázali, že aj pri zachovaní odbornej funkčnosti môžu byť knihy hravé a vizuálne atraktívne...

Viac o súťaži sa môžete dočítať na linkoch uvedných nižšie.


Top