Doc. MUDr. Stodola Ivan (1888 - 1977)

image

Date and place of birth
10. 03. 1888, Liptovský Mikuláš

Date and place of decease
26. 03. 1977, Piešťany

Place of activity
Piešťany, Praha, Bratislava, Liptovský Mikuláš

Type of authority
Autor, Lekár, ktorý sa v dôchodkovom veku žijúc v Piešťanoch venoval literárnej tvorbe, dramatik a spisovateľ.

Citation
Kronika mesta Piešťany, r. 1977, 1992

Biography
Narodil sa 10. marca 1888 v Liptovskom Mikuláši v známom, národne orientovanom rode Stodolovcov. Stredoškolské štúdiá absolvoval na Evanjelickom lýceu v Kežmarku, kde v roku 1906 aj zmaturoval. Následne študoval na Lekárskej fakulte v Budapešti, štvrtý ročník štúdií absolvoval v Berlíne. V Budapešti sa aktívne zúčastňoval činnosti Slovenského spolku. Ešte počas štúdií absolvoval ročnú vojenskú službu vo Viedni a Salzburgu. Titul MUDr. získal v roku 1913. V roku 1914 si otvoril lekársku prax v Liptovskom Mikuláši. Počas prvej svetovej vojny pôsobil ako vojenský lekár na ruskom fronte. Po vojne sa vrátil do rodného mesta, kde až do roku 1934 pôsobil ako župný a neskôr hlavný župný lekár. V rokoch 1934 - 1938 pracoval ako zdravotný inšpektor Krajinského úradu v Bratislave, v rokoch 1938 - 1939 bol ministerským radcom na Ministerstve zdravotníctva v Prahe, v rokoch 1939-1948 pôsobil ako riaditeľ Štátneho zdravotno-sociálneho ústavu v Bratislave. V roku 1946 sa habilitoval na docenta sociálnej patológie. V roku 1951 ho neoprávnene obvinili z nezodpovedného narábania s verejnými prostriedkami, bol nespravodlivo odsúdený a väznený, na základe amnestie po dvoch rokoch prepustený. Po občianskej rehabilitácii pracoval v roku 1954 len krátky čas ako lekár zdravotníckej výchovy a osvety Okresného ústavu národného zdravia v Piešťanoch. Ešte v tom istom roku nastúpil do dôchodku a venoval sa literárnej tvorbe. Je autorom známych komédií (napr. Čaj u pána senátora, Jožko Púčik a jeho kariéra, Keď jubilant plače ...). Napísal jednu tragédiu (Bačova žena), historické romány (Kráľ Svätopluk, Marína Havranová...). V Piešťanoch žil od roku 1954 až do konca života. Bol čestným predsedom miestnej organizácie Matice slovenskej (r. 1968). Zomrel 26. marca 1977. K tejto smutnej udalosti sa v Kronike mesta Piešťany uvádza: „Rozlúčka so zosnulým bola v Hviezdoslavovom divadle v Bratislave. Nebohý bol spopolnený v krematóriu v Slávičom údolí v Bratislave. Smútočného aktu sa zúčastnila delegácia Mestského národného výboru v Piešťanoch, ako aj mnohí obyvatelia Piešťan.“ Je pochovaný na Národnom cintoríne v Martine.
Ivan Stodola počas svojho života v Piešťanoch patril k vášnivým čitateľom i k pravidelným návštevníkom mestskej knižnice. Jeho dom je dnes označený pamätnou tabuľou s bustou a jeho meno nesie aj jedna z piešťanských ulíc. V Kronike mesta Piešťany sa uvádza: „Pri príležitosti otvorenia kúpeľnej sezóny 1992 v Piešťanoch bol slávnostne odhalený pamätník dramatikovi Ivanovi Stodolovi, ktorý žil dlhé roky v Piešťanoch. Autorom portrétu dramatika bol akad. sochár Valér Vavro a autorom výtvarného riešenia a osadenia pamätníka bol akad. sochár L. Sulík. Na pamätnej tabuli je text: „V tomto dome žil a tvoril v r. 1954 – 1977 MUDr. Ivan Stodola (1888 – 1977) významný slovenský dramatik“. Pamätník bol osadený na dome č. 7 na Nám. SNP v Piešťanoch, v ktorom I. Stodola žil. Na slávnostnom odhalení pamätníka mal slávnostný príhovor primátor mesta Ing. V. Hájovský. V kultúrnom programe vystúpil Piešťanský komorný orchester. Večer sa uskutočnilo v Dome umenia SF divadelné prestavenie hry I. Stodolu „Čaj u pána senátora“. Tiež sa uskutočnila výstava o živote a diele I. Stodolu v piešťanskej Mestskej knižnici.“
Ivan Stodola sa zúčastnil bojov 1. svetovej vojny. Slovenská národná knižnica realizuje digitalizáciu fotografií, filmov a písomnosti Slovákov z tohto obdobia a zapája ich tak do paneurópskej digitálnej knižnice www.europeana1914-18.eu. Súčasťou digitálnej zbierky sú aj fotografie zachytávajúce Ivana Stodolu v ťažkých časoch vojny.

Links

Knihy (14)

Awards
Medaila J. E. Purkyně
Národný umelec

Top