DetailyDrahovský kostol

obrázok

Dátum vzniku
rok 1777

Adresa
Drahovce,
Drahovce

Popis
Nie je isté, či sa obec spomína už v Zoborskej listine a či Debret sú Drahovce. Isté je, že dedina patrila roku 1309 Matúšovi Čákovi Trenčianskemu. Neskôr bola príslušenstvom hlohovského hradu.
Pôvodne boli Drahovce filiálkou Maduníc, samostatnou farnosťou boli od roku 1809. Dovtedy to bola tvz. Capellania Localis.
Kostol je zasvätený sv. Martinovi z Tours, zobrazovaného ako dáva svoj plášť žobrákovi, alebo iná alternatíva, s husou pri nohách.
Kostol bol postavený v roku 1777 a v prvej polovice 20. storočia bol rozšírený prístavbou bočných lodí. Pôvodne jednoloďový barokový priestor s polygonálnym uzáverom, zaklenutý pruskými klenbami. Po prestavbe v 20. storočí dostal charakter pseudobazikálneho trojlodia. Z volútového štítu priečelia vyrastá veža s barokovou strechou. V strede obce stojí klasicistická kaplnka sv. Cyrila a Metoda z prvej štvrtiny 19. storočia.
Pripomíname ešte, že v Drahovciach bol stredoveký, románsky kostol z 11. storočia. Zachovala sa perokresba z roku 1759. Bol zasvätený sv. Martinovi, a stál v blízkosti terajšieho kostola, ktorý je z roku 1777.
Kostol mal rozmery:
- šírka: 5,6m
- svätyňa: 2,3m -
- dĺžka lode: 7,4m
- výška po odkvap: 5,6m
- výška veže: 18m.


Top